Svaki grad u svojoj istoriji krije mnoštvo interesantnih priča, čija će istinitost uvek biti diskutabilna, a na kojima se temelji njegova istorija, makar ona u predanjima, i socijalno ponašanje njegovih žitelja.
Takve priče nazivamo urbanim legendama i njih je na ovom području zaista mnogo.
Priča o prokletom sudiji
Datira iz druge polovine 19. veka. Njen glavni akter je sudija Franjo Šimić.
Ukoliko je verovati legendi sudija Šimić je učestvovao u suđenju grupi osoba optuženih za ubistvo, međutim, iako nikada nisu prikupljeni svi potrebni dokazi da bi se neko proglasio krivim, sudija je odlučio da donese presudu i ljude optuži za ubistvo i bez potrebnih dokaza, samo na osnovu spekulacija.
Priča kaže da je majka jednog od osuđenih za ubistvo, tom prilikom proklela Franju Šimića, nakon čega se njegov život totalno izmenio.
Naime, sudija je postao proklet, a u njegovoj kući na Telepu počela su da se odvijaju čudna dešavanja.
Prolaznici bi govorili kako se iz kuće čuju nekakva zvona, te kako kroz prozore kolaju razne tamne senke koje ih plaše.
Preminuo je u čudnim okolnostima, a njegova kuća, ali i sam sudija, vrlo brzo proglašeni su prokletim!
Postoji i druga verzija ove urbane legende koja zagovara teoriju da sudiju Šimića nije proklela majka nevino optuženog, već je do ovih mračnih dešavanja došlo usled njegovog bavljenja crnom magijom.
Ipak, kako i priliči urbanim legendama ne postoje nikakvi dokazi koji bi mogli dokazati niti jednu, niti drugu teoriju.
Priča o ženi u crnom
Ova priča prenosi se sa kolena na koleno i datira još iz 18. veka, te slobodno možemo reći da važi za jednu od najpoznatijih urbanih legendi u našem gradu.
Ukoliko je verovati legendi duh žene u crnom pojavljuje se noću u podnožju Petrovaradinske tvrđave, gde uplakana šeta kraj Dunava.
Obučena u dugački crni plašt, ona neutešno plače, a oni koji tvrde da su imali blizak susret sa njom kažu da su misterioznu ženu pokušali da zaustave i uteše, ali da je ona samo nezainteresovano prošla pored njih.
Postoji dve verzije priče koje daju odgovor na ovo pitanje.
Prva, ženu u crnom predstavlja mladom devojkom koja je svog supruga čekala da se vrati sa dalekog puta, a kada se on nije vratio, njeno srce je puklo od tuge.
Druga verzija priče ženu u crnom predstavlja prevarenom ženom slomljenog srca, koja je zbog partnerove prevare sebi oduzela život skočivši sa litice tvrđave.
Ukoliko je verovati Novosađanima koji misle da je ova verzija priče istinita, nekada se po noći mogu čuti i njeni vrisci kao u momentima pada.
Iako u priče o duhovima ne verujemo, neretko je da se i dan danas među Novosađanima može čuti da raspredaju o ovoj urbanoj legendi.
Mnogi se kunu da su je videli, makar izdaleka. Međutim, istorijski dokazi, niti bilo kakve činjenice koje bi potkrepile ovu priču ne postoje!
Veoma je moguće da bi se onom ko veruje u ovakve legende svaka devojka obučena u crno, te iz nekog razloga namrštena, koja bi prošla tvrđavom, učinila kao obistinjenje legende koja u Novom Sadu živi nekoliko stotina godina.
Postoji još veliki broj urbanih legendi, međutim, one su tu najviše da bi nas zabavile i zaintrigirale, a koliko ćemo verovati u njih, to na kraju krajeva uvek zavisi od nas samih, jer znate da uvek težimo da vidimo one stvari koje potkrepljuju uverenja koja smo već davno formirali.
Iako su smeštene u davnu istoriju, ove urbane legende i dalje žive i prenose se sa kolena na koleno, a da ih neće obrisati ni sve digitalnije vreme koje dolazi potvrđuje činjenica da je i veštačka inteligencija upoznata sa njihovim postojanjem.
Preuzmite android aplikaciju.