Почетна > Србија
Србија

Да ли сте чули за лепотицу Суботичке пешчаре?

На северу наше земље уз границу са Мађарском расте једна од најлепших, али уједно и најугроженијих строго заштићених биљних врста, а осим у Србији ова биљка успева још само у Мађарској и појединим крајевима Румуније и Француске.
пешчаре
Фото: Pexels/Ani Nedkova

У питању је шафрањика (Colchicum bulbocodium subsp. versicolor) биљка карактеристичних љубичастих цветова, чија популација у Србији расте једино на заштићеном подручју Предела изузетних одлика „Суботичка пешчара“.

У нашој земљи ова врста је под заштитом од 1978. године, а формирањем Регионалног парка ,,Суботичке шуме“ 1982. године део популације заштићене врсте добија и просторну заштиту.

Шафрањика је вишегодишња зељаста биљка, која достиже висину од 8 до 15 центиметара, има кртоласту луковицу и два до три листа, који су голи и јављају се у пролеће за време цветања, од фебруара до марта.

Иако су током 1990-их година била преорана три станишта од којих је само једно било препуштено спонтаној ревитализацији, то није зауставило ову врсту да се издигне поново као феникс из пепела.

пешчаре
Фото: Wikimedia Commons/pachek

Ботаничка истраживања пешчаре су се тада одвијала у оквиру разних пројеката, а Радна јединица Нови Сад, Покрајинског завода за заштиту природе извршила је валоризацију за формирање Предела изузетних одлика. Завод је уз стручну помоћ НП ,,Кишкуншаг“ из Мађарске припремио план ревитализације станишта, а финансирањем из буџета АП Војводине извршено је тањирање преораних површина и кошење свих оштећених површина (прва ревитализација станишта већих размера у Србији).

Шафрањика након тога постаје симбол природних вредности Пешчаре, Црвена књига флоре Србије 1999. године врсту наводи као критично угрожену, а од 2010. године постаје строго заштићена врста.

Након проглашења заштићеног подручја, ревитализација кошењем и испашом се наставила у сарадњи са управљачем, удружењима грађана и локалним пољопривредницима. Врста је пронађена на 15 локалитета у оквиру ПИО ,,Суботичка пешчара“, обухватајући 22 фрагмента станишта, а број утврђених цветајућих јединки шафрањике по станишту је од 20 до 6.000, док је укупна процењена величина популације око 40.000 јединки. Укупна површина свих фрагмената је мања од 2 хектара.

пешчаре
Фото: Pexels/Julia Volk

Иако ова прелепа биљка мами све посетиоце Суботичке пешчаре да је уберу, треба се уздржати од тога јер је то законом забрањено, а спровођење мера активне заштите природе, кошење станишта и вађење пањева на станишту шафрањике омогућиће да се популација ове строго заштићене врсте сачува и за генерације које долазе.

Znate li koja je najduža autohtona reka Bačke?

 

Преузмите андроид апликацију.