Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Da li ste čuli za „dip powder“ tehniku manikira koja ostavlja isti efekat kao i gel nokti, ali ne zahteva korišćenje lampe – dozvoljena trudnicama i preporučuje se svima koji imaju alergijske rekakcije na gelove i gel lakove

Danas se sve više ljudi okreće zdravijim metodama u svakodnevnom životu, od ishrane, raznih preparata pa do kozmetičkih tretmana. Iako se o štetnosti led i uv zračenja uveliko govori, uvek je aktuelno iznova i iznova napomenuti o štetnosti ovih zraka i alternativnim metodama, bar onda kada su one moguće.
Foto: Pexels/Cottonbro studio
Naime, veliki broj žena u svojoj „beauty“ rutini svrstava manikir, a odlazak na ovaj tretman neguju bar jednom mesečno, u velikom broju i dva puta mesečno. Manikir je dobra stvar, međutim ono što on danas najčešće obuhvata jeste tretman poznat kao gel nokti, koji ženama omogućuje trajniji lak na noktima, ali nažalost tretman koji ne može proći bez uv ili led lampe.
Foto: Pexels/Diana

Da li za to postoji alternativa, ako se zna da dugotrajnije izlaganje ovim zracima donosi posledice, pričali smo sa Mirjanom Mirosavljev. Mirjana se već duže vreme bavi tehnikom koja poput gel laka omogućuje boju koja traje nekoliko nedelja, ali ne uključuje lampe. Ova tehnika naziva se „dip powder“ i u inostranstvu se već decenijama praktikuje, dok je kod nas i dalje slabo poznata. Najčešći problem tome jeste što se sa tim ne bavi veliki broj žena, s toga je i korisnicima manje poznata ova tehnika i njena mogućnost.

Dobra stvar je što ovu tehniku mogu da koriste trudnice, žene i devojke alergične na gelove i gel lakove, a cena je podjednaka onoj koja se plaća za tretman sa gelom.

„Dip powder“ tehnika, Foto: Instagram/gel_lak_puder_nokti_ns
Šta je tačno „dip powder“?

„Dip powder“ tehnika je alternativa klasičnom trajnom manikiru. Prilikom izrade nokti se posipaju ili umaču u pigmentovani prah odabrane boje. Između prahova se maže bazni lepljivi sloj, a zatim se premazuje aktivatorom koji učvrćuje prah. Nakon delovanja aktivatora šmirglom se ispoliraju neravnine na boji i maže se završni sjaj. Trajnost ovih noktiju je 3 do 4 nedelje nakon čega se skidaju otapanjem acetonom. Nokti se mogu izlivati i nadograđivati kao i kod klasičnog trajnog manikira.

„Dip powder“ tehnika, Foto: Instagram/gel_lak_puder_nokti_ns

 Ono što je prednost kod ove tehnike je što se u radu ne koristi lampa, već se nokti suše na vazduhu. Proizvod je hipoalargeni, bez toksičnih i štetnih materija. U sebi sadrži vitamine E, D3, B5 i kalcijum koji dodatno neguju nokat.


S obzirom da je u Novom Sadu teško pronaći salone koji se bave ovom tehnikom, a u svetu se ona koristi dosta često, šta se može navesti kao razlog što je u Srbiji ona i dalje slabije zastupljena?

„Dip powder“ tehnika je poreklom iz Sjedinjenih Američkih Država, a kod nas je zastupljena od 2017. godine. Ja ovu tehniku koristim u radu od 2019. godine. Mali broj tehničara u ponudi ima ovu tehniku, a razlog za to je nedovoljna informisanost potencijalnih klijenata. Materijal nije jeftin, a nije ni isplativ za rad ukoliko nemate dovoljan broj mušterija. Takođe, još jedan razlog što su tehničari odustajali od „dip powder“ tehnike jeste što ova tehnika nije jednostavna kao što na prvi pogled izgleda. Tehničari su već iskusni u klasičnom ojačavanju noktiju i imaju dovoljan broj mušterija pa nemaju potrebu za proširenjem svoje ponude.

Ja sam počela sa „dip powder“ tehnikom, ali sam zbog nedovoljnog broja klijenata u ponudu uvrstila i klasičan trajni manikir i kombinaciju „dipa“ i trajnog laka.


„Dip powder“ tehnika, Foto: Instagram/gel_lak_puder_nokti_ns

Zadnjih godina broj klijenata koji se opredeljuju za „dip“ tehniku je sve veći. Primetan je porast broja osoba sa alergijom na komponete gela i gel laka, ta vrsta alergije je na žalost doživotna i jedina alternativa za njih je „dip powder“ tehnika. Jedan broj klijenata bira ovu tehniku jer se u radu ne koristi lampa.

U pitanju su klijenti svetlije putu, klijenti sa alergjom na sunce, bivši onkološki pacijenti, klijenti sa alergiskim dermatitisom.


„Dip powder“ tehnika, Foto: Instagram/gel_lak_puder_nokti_ns

Koliko je ljudima bitno da ne koriste lampu i da li misliš da će u budućnosti puder nokti biti popularniji od, u Srbiji tradicionalnog načina, uređenja noktiju koji zahteva lampu?

„Sve više mladih osoba daje prednost ovoj tehnici, one biraju ekološki i dermatološki prihvatljivije načine ojačavanja noktiju. Mislim da će buđenje te nove svesti, u budućnosti dovesti do toga da „dip“ tehnika zauzme primat u odnosu na standardne tehnike ojačavanja noktiju.“


Saznajte koje su mane, a koje prednosti poznatih marki telefona, koliko iznose cene opravki i koliko koštaju najskuplji delovi telefona

 

Preuzmite android aplikaciju.