Памћење, пажња, решавање проблема, природно се мења са годинама.

Природно је да код старијих особа когнитивне способности опадају па тако слабије памћење, смањена пажња, могу бити израженији. Међутим, јако је важно рећи да не мора нужно доћи до озбиљног опадања когнитивних функција.
Који су то фактори који утичу на когнитивне способности с годинама?
Старење
Когнитивне промене које се јављају са старењем обично су благе и не узрокују озбиљне проблеме у свакодневном животу:
Смањење брзине обраде информација-више времена је потребно како би обрадили информације и донели одлуке. Ово је нормално и повезано је са смањењем брзине у функционисању мозга.
Краткорочно памћење – имена, датуме, где смо оставили неку ситницу сигурно ћемо старењем чешће заборављати, међутим дугорочно памћење које нас повезује са прошлости, остаје нетакнуто.
Мања концентрација и пажња – мултитаскинг са годинама слабије функционише, тако да не треба очекивати да у старијем добу човек обавља истовремено више задатака.
Здравље мозга и фактори ризика
Здравље крвних судова утиче на доток крви у мозак, што је кључно за одржавање когнитивних функција. Фактори попут високог крвног притиска, дијабетеса, високог нивоа холестерола и пушења могу повећати ризик од когнитивних проблема.
Недостатак витамина Б12, може утицати на когнитивну функцију. Уравнотежена исхрана богата витаминима, минералима и здравим мастима може помоћи у одржавању когнитивног здравља.
Редовно ментално ангажовање кроз учење нових вештина, решавање загонетки и одржавање социјалних контаката може помоћи у очувању когнитивних способности.
Неуродегенеративне болести
У неким случајевима, старење може бити праћено озбиљнијим обољењима која утичу на когнитивне функције:
-Алцхајмерова болест је најпознатији облик деменције и узрокује прогресивни губитак памћења, мишљења, логичког размишљања и способности да се доносе одлуке. Први симптоми обично укључују заборављање недавних догађаја или имена.
-Васкуларна деменција настаје услед смањеног дотока крви у мозак, што може бити резултат можданих удараца или других васкуларних проблема.
-Паркинсонова болест је позната по утицају на моторичке функције, Паркинсонова болест такође може утицати на когнитивне способности и може изазвати деменцију у каснијим фазама болести.
Промене у мозгу током старења
С годинама, мозак се физички мења, па тако сива маса у мозгу сачињена од нервних ћелија, се смањује са годинама, утичући на способност обраде информација и меморија.
Хипокампус, део мозга који је кључан за памћење, такође се смањује с годинама, што може допринети заборавности и потешкоћама у учењу нових информација. Неуротрансмитери, који су хемикалије које омогућавају комуникацију између нервних ћелија, могу се смањити с годинама. На пример, ниво допамина, који је важан за когнитивне функције, може опасти.
Постоји неколико начина да се подрже когнитивне функције и да се успори опадање:
Физичка активност-Редовно вежбање побољшава снабдевање мозга крвљу и може помоћи у одржавању здравих когнитивних функција.
Ментална стимулација – Читање, решавање загонетки, учење нових језика или вештина могу помоћи у одржавању менталне оштрине.
Социјална интеракција – Одржавање социјалних контаката и активно учешће у заједници може помоћи у превенцији депресије и анксиозности, што може негативно утицати на когнитивне способности.
Здрава исхрана – Уравнотежена исхрана богата воћем, поврћем, интегралним житарицама и здравим мастима може подржати здравље мозга.
Когнитивне промене с годинама су нормалне и обухватају смањење брзине обраде информација, заборавност и повремено смањење пажње. Међутим, постоје многи фактори који могу допринети очувању когнитивних функција, укључујући физичку активност, менталну стимулацију и социјалне интеракције.
Преузмите андроид апликацију.