Zbog prisustva toksične supstance solanina, krompir može da otruje naš organizam.
Krompir je među najpopularnijim povrćem na trpezi, lako se kombinuje sa bilo kojim receptom i ukusan je na bilo koji način na koji se pripremi. Bogat je kalijumom, vitaminom C i složenim ugljenim hidratima, a takođe je i validan saveznik protiv dijabetesa, antiinflamatorno i energično.
Međutim, postoje određeni slučajevi u kojima krompir može biti veoma toksičan za naše telo. U stvari, krompir može da sadrži velike količine toksičnih glikoalkaloida kao što su solanin i čakonin, koji se akumuliraju uglavnom u zelenom, proklijalom i oštećenom krompiru, kao i u njihovoj kori.
Da vidimo koji krompir još uvek možete da jedete bez brige za zdravlje, a koji bi trebalo da izbegavate.
Da li možemo jesti proklijali krompir?
Kao što se i očekivalo, krompir sadrži solanin, toksičnu supstancu čija koncentracija raste kada krompir pozeleni ili nikne i koja može da izazove probleme kao što su povraćanje, vrtoglavica ili bol u crevima. U ovom slučaju, reč je o intoksikaciji solaninom, koja se najčešće javlja posle prekomerne konzumacije krompira i koja u najtežim slučajevima izaziva gubitak svesti, poremećaje funkcije mozga, disanja i srca.
Kako prepoznati otrovni krompir
Krompir sa dosta klica prvo treba baciti, posebno ako je duži od 1 centimetar. Međutim, ako krompir ima samo nekoliko malih izdanaka, nema opasnosti po naše zdravlje i možete ga bezbedno seći i pripremati krompir kao i obično. Drugo, znak visoke koncentracije solanina je zelena boja krompira i u ovom slučaju je bolje da ga ne konzumirate. Konačno, pri većim koncentracijama glikoalkaloida, jela od krompira imaju i gorak ukus.
Kako minimalizovati rizike
Da biste izbegli moguće trovanje solaninom, važno je voditi računa prilikom skladištenja krompira i pridržavati se nekih mera predostrožnosti:
- krompir treba čuvati na hladnom, tamnom i suvom mestu
- stari, zeleni ili jako proklijali krompir i kore ne smeju se konzumirati oni koji žele da konzumiraju ljuske moraju izabrati svež krompir bez vidljivih oštećenja
- mala deca ne bi trebalo da jedu neoljušteni krompir
- voda u kojoj se kuvao krompir ne sme se ponovo koristiti
- redovno menjajte ulje za prženje krompira
Preuzmite android aplikaciju.