Може се десити да једног тренутка који нико не може предвидети дође до истовременог развоја по две, три компликације, на бубрезима, очима. У таквим ситуацијама не може да се снађе пацијент, ни лекар који мора да одлучи коју болест прво да лечи и то је мука. Дијабетес је зато и добио тај фамозни надимак „тихи убица“, каже ендокринолог проф. др Небојша Лалић.
Дијабетес – шећерна болест је поремећај метаболизма, који настаје када панкреас не лучи довољно инсулина или није у могућности да искористи постојећи инсулин.
Услед повишеног нивоа глукозе, која је главни шећер у крви и најбитнији извор енергије, долази до оштећења ткива. Дијабетес се не добија од слаткиша, али торте и колачи садрже много калорија које могу довести до гојазност, па и болести услед вишка килограма.
Гојазност може индиковати дијабетес, а не сам слаткиш
Један колач код добро контролисаног дијабетеса је дозвољен, кажу лекари уз напомену да се и здраве особе и хронични пацијенти уздрже од претеривања за празничном трпезом.
– Код нас су слаткиши део културног миљеа, па се деца награђују слаткишима. Нећете добити дијабетес, ако му нисте склони и поред тога што много конзумирате слатко, ипак ништа прекомерно није добро. Претерана употреба слаткиша доводи до гојазности која може индиковати дијабетес, а не сам слаткиш као такав. Конзумација слатке хране не изазива сама по себи дијабетес – каже за портал еКлиника академик проф. др Небојша Лалић, директор Клинке за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма у Београду.
Нагласак није на одрицању
Проф. др Лалић истиче да наведено правило важи и за здраве особе, с тим да пацијенти са дијабетесом морају потпуно променити начин исхране. Стручњаци истичу да се исхрана особа са дијабетесом не заснива на одрицању, него на намирницама уз које је набоље очувати здравље и постићи добру контролу шећера.
– Постоје таблице и упутства, потребно је утврдити да ли је болест повезана са гојазношћу или не. На основу тога одређује се, да ли је или није, потребна редукција телесне тежине. Када се све то узме у обзир онда се договори начин исхране, избегавамо израз дијета јер подсећа на одрицање.
Ово је више један образац исхране где постоје намирнице које су стубови добре исхране. То су поврће, бело, а не црвено месо, посни млечни производи и неко воће, које се практично своди углавном на јабуке, јер и воће садржи доста шећера – објашњава проф. Лалић.
Када особе с дијабетесом могу појести парче торте?
Према класичној дијабетолошкој школи, потребно је избегавати пецива не би требало конзумирати слаткише, масну храну, на пример масно печење и алкохол, додаје проф. др Лалић.
– Знате, ипак, да људи воле да се опусте. Пацијенту са дијабетесом ништа неће бити ако поједе парче торте, али мора постојати велика линија разграничења између редовне исхране, онога што се конзумира највећим делом године и оних одређених ситуација које су изузетак, када славите неку годишњицу или битан догађај. Парче торте можете појести, ако је ваш дијабетес у таквом стању да се вам се ништа неће дести. Шећер ће после таквог оброка отићи навише, и ако је добро регулисан вратиће се после једног дана у одређене оквире – наводи проф. др Лалић.
Зашто је дијабетес „тихи убица“?
Професор Лалић наглашава да особи са дијабетесом када поједе парче торте неће бити ништа у једном моменту, али и упозорава на могуће проблеме уколико пацијент у континуитету примењује такав начин исхране.
– Може се десити да једног тренутка који нико не може предвидети дође до потпуног „слома“, до истовременог развоја по две, три компликације, на бубрезима, очима. У таквим ситуацијама не може да се снађе пацијент, ни лекар који мора да одлучи коју болест прво да лечи и то је мука. Дијабетес је зато и добио тај фамозни надимак „тихи убица“ јер је то, толико опасна болест. Може да завара да прати оболелог годинама и деценијама без било каквих компликација, а онда у једном кратком времену да доведе до озбиљних проблема – прецизира проф. др Небојша Лалић.
Битан је и однос према болести
Проф. др Лалић наводи и резултате релевантне данске студије која тврди да пацијенти који теже ка неким задатим циљевима имају боље резултате када је у питању контрола шећера.
-Уколико се то успе онда је и мања учесталост компликација и мања је смртност пацијента, који имају интензивни однос према болест, када теже одређеним здравим циљевима када је у питању, на пример, регулација крвног притиска, холестерола – наглашава др Лалић.
Koristite med umesto šećera? Nutricionista objašnjava da li je to zaista dobra ideja
Преузмите андроид апликацију.