Своју љубав и приврженост могу исказати на необичне начине.
Сви власници паса имали су прилике да примете промене у понашању свог пса када сретне омиљеног пријатеља. Наравно, те промене су видљиве и када сретне омиљеног непријатеља. Такође, понашање пса се мења и када види другог пса кога воли и са којим жели да проводи више времена.
Из овог, можда понекад и скривеног понашања лако можемо закључити да је емотивни живот паса нешто што заиста постоји. Најновија истраживања ове области на неки начин потврђују да је љубавна прича између паса заиста могућа.
Било би добро да се овом приликом држимо науке и покушамо да ове односе објаснимо на исти или сличан начин као код људи. Иако су људи смислили небројене дефиниције љубави, ипак нико до сада није успео да је до краја објасни или да је укалупи у неки психолошки профил. Ипак, наука тврди да се све дешава на нивоу хормона који се луче када видимо особу у коју смо заљубљени.
Мозак паса, као и свих сисара, ради на потпуно исти начин, па су и мисаони процеси и начин на који се одвијају исти. Када видимо драгу особу, у нашем мозгу се излучује хормон окситоцин. Тај хормон који се лучи у хипоталамусу одговоран је за контракције материце у време порођаја и за појаву лактације (млека) у млечним жлездама, али има и улогу у промени понашања, поготову у присуству вољене особе, када лучење окситоцина изазива осећаје привржености, задовољства и нежности.
Занимљиво је да хипоталамус регулише многе друге функције организма као што су откуцаји срца, крвни притисак, телесна температура, те зато и није необично да се у присуству неке особе температура повећа, а откуцаји срца постану бржи.
Потпуно исти процеси се дешавају и код наших кућних љубимаца. Иста хемија управља и њиховим емоцијама, па самим тим можемо слободно закључити да се пси могу заљубљивати и да су таква стања потпуно нормална и очекивана.
У оквирима у којима се крећу и по облицима понашања, пас није способан да покаже љубав као што би то учинио просечан човек. Ипак, они имају своје начине на које показују приврженост и заљубљеност у другог припадника врсте.
Понекада су те везе толико јаке да два пса не желе да се одвоје. Постоји безброј прича у којима су се пси упознавали у азилима и толико зближавали да је особље тражило да се удомљавају у пару.
Како да препознамо да је наш пас заљубљен? Америчка асоцијација психолога тврди да то није тешко и да понашање у љубави веома слично изражавању среће при било ком догађају који пас воли, осим што је овде такво понашање узроковано појавом припадника исте врсте.
Када виде свог омиљеног сродника, пси почињу да машу репом, окрећу се око себе, испуштају гласове који личе на тихе вриске или се оглашавају гласним радосним лајањем. Понекад могу и да се умокре од среће, скачу на вољену особу, припијају своје тело уз тело омиљеног пса, али у таквом стању могу да покажу и изненадну агресију према другом псу или човеку који се нађе у близини поготову ако помисле да су препрека остварењу тренутних емоција.
Такође, постоје многобројни примери лојалности паса како према својим власницима тако и према другим псима. Тако смо могли да видимо пса који стражари над другим повређеним псом док чека помоћ или да женка пса доји напуштене мачиће. Оваква понашања узрокована су интензивним емотивним животом и може се слободно тврдити да је емпатија једна од доминантнијих особина код наших љубимаца.
Naučnici došli do odgovora: Ovo je idealna razlika među partnerima koja smanjuje šanse za razvod
Преузмите андроид апликацију.