Дуго се веровало да ако желите да смршате, најбоље је да поједете обилан доручак, а сви следећи оброци треба да буду мање обилни. Али најновија истраживања сугеришу да доба дана када конзумирате највећи оброк није толико важно за „губитак тежине“ као што се раније мислило.
Последњих година, најпопуларнији савети о исхрани заснивају се на претпоставци да време за оброк може да направи велику разлику када је у питању губитак тежине, пише СциенцеАлерт. Логика иза ове теорије је разумљива, посебно ако узмете у обзир да скоро свака ћелија у нашем телу прати исти циклус од 24 сата као и ми. Циркадијални сатови се налазе у целом телу и регулишу дневни ритам већине наших биолошких функција, укључујући метаболизам.
Хроно исхрана
Због ових метаболичких ритмова, научници су предложили могућност да је начин на који обрађујемо оброке различит у различито доба дана. Ова област истраживања се назива „хроно-исхрана“ и има велики потенцијал када је у питању допринос побољшању здравља људи. Две студије из 2013. сугеришу да је конзумирање више калорија ујутру и мање калорија увече помогло људима да изгубе тежину. Али најновија велика студија открива да иако релативна количина хране коју једемо за доручак и вечеру утиче на апетит појединца, она нема утицај на метаболизам или губитак тежине. Да би истражили везу између количине хране која се поједе за доручак и вечеру и њеног утицаја на глад, тим истраживача са универзитета у Абердину и Сарију спровео је контролисану студију на здравим људима са прекомерном тежином.
Студија о здравим особама са прекомерном тежином
Учесници су били подвргнути два режима исхране. Сваки је трајао четири недеље – обилан доручак и мања вечера, или мање обилан доручак и обилна вечера. Ручак је био исти током читаве студије. Научници су све пратили од почетка, пратећи метаболизам учесника студије и колико су калорија сагорели. Предвидели су да би обилан доручак и мања вечера могли да повећају сагоревање калорија и губитак тежине.
Међутим, резултати експеримента нису открили разлике у телесној тежини или било какве биолошке мере потрошње енергије без обзира на коришћени образац исхране. Мере потрошње енергије укључивале су базалну брзину метаболизма (колико калорија ваше тело користи у мировању), физичку активност и употребу хемијског облика воде који омогућава процену укупне дневне потрошње енергије. Научници су приметили да нема разлике ни у дневном нивоу глукозе у крви, инсулина или липида. Ово је важно јер су промене ових фактора у крви повезане са метаболичким здрављем. Резултати истраживања показују да начин на који наше тело обрађује калорије ујутру у односу на вече не утиче на губитак тежине као што су раније показале друге студије.
Субјективни осећај глади
Једина разлика између претходне и најновије студије била је субјективна промена у глади и сродним факторима међу учесницима студије, као што је количина хране коју су желели да конзумирају. Током дана, након обилног доручка и мање вечере, пријавили су да се осећају мање гладни, што може бити корисно за све оне који желе да смршају, јер им може помоћи да ефикасније контролишу глад и мање једу. Као и са свим истраживањима, ово је имало одређена ограничења. Утицај ритма исхране проучаван је у периоду од само четири недеље, а раније студије су показале највеће разлике у ефекту раног у односу на касни унос енергије након четири недеље.
Међутим, чињеница да није било промене у калоријама које се уносе или конзумирају током те четири недеље указује да се телесна тежина појединца вероватно не би променила чак и да је студија дуже трајала. Хрононутриција је занимљива област истраживања и све је више доказа да време оброка може играти важну улогу у побољшању здравља многих људи. Међутим, најновија истраживања показују да доба дана када конзумирате највећи оброк није толико важно за ‘губљење тежине’ као што се раније мислило.
Najbolje namirnice za jesen prema mišljenju stručnjaka: Šta bi trebalo da dodamo ishrani
Преузмите андроид апликацију.