Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли нечија висина може утицати на његову зараду и на који начин?

Истраживачи процењују да је сваки додатни центиметар повезан са повећањем годишњег прихода од 1,30%. Чувени НБА тренер Ред Ауербах је једном рекао: „Не можете учити висину“.
Фото: Pexels/Dapo Abideen

Ово се, наравно, односило на спорт у којем је одређена висина и те како потребна. Али, Форбс је поставио и питање: Зашто високи људи уживају економску предност у односу на ниже колеге, и то у индустријама у којима висина не би требало да утиче на нечији радни учинак?

Једно од актуелнијих истраживања можда даје одговор на то питање.

Наиме, тим научника предвођен Јуном Вангом са Народног (Женмин) универзитета Кини, у Пекингу, испитао је податке узете од преко 3.500 одраслих Кинеза, како би тестирао да ли је њихова висина позитивно повезана са њиховим годишњим приходом – и, ако јесте, да ли је за то крива генетика.

Занимљиво је да су пронашли доказе који подржавају прву тврдњу, али не и другу.

– Разлике у приходима повезане са нечијим физичким изгледом – као што су висина, стас, индекс телесне масе и изглед лица – мотивисале су велики број студија које настоје да идентификују основне узрочне механизме – наводе истраживачи и додају „овај рад користи недавне податке из Кине да покаже да је висина тела заиста повезана са већим примањима“.

Тачније, истраживачи процењују да је сваки додатни центиметар повезан са повећањем годишњег прихода од 1,30%.

Другим речима, особа која је висока око 167 цм и зарађује 50.000 УСД годишње, очекивала би да заради око 2.000 УСД више ако је висока 170 цм и чак 4.000 УСД више ако има метар и 72 цм.

Важно је рећи да ова процена претпоставља да су и други фактори повезани са потенцијалом зараде — на пример, пол, старост, године школовања и локација. Али, ево где ствари постају још занимљивије.

Истраживачи су користили генетско тестирање да би испитали да ли се утицај висине на приход може објаснити нечијим генима или – да ли други фактори као што су друштвене перцепције (доминација, самопоуздање, итд.) и утицаји околине (рана исхрана, нега…) могу бити одговорни за стварање овог ефекта.

Открили су да су генетски маркери повезани са већом висином такође повезани са другим предностима, укључујући већу когнитивну способност и мањи ризик од депресије.

Другим речима, иако постоји аргумент да виши људи зарађују више новца због свог талента и да је дискриминација на основу висине „економски рационална“, упркос својим негативним друштвеним импликацијама, мало је вероватно да генетика сама то може да објасни.

Уместо тога, аутори фаворизују објашњење „раног окружења“, тако да људи који одрастају у здравим, конструктивним окружењима постају виши, паметнији и успешнији од оних који одрастају у сиромашном, деструктивном окружењу.

Преузмите андроид апликацију.