Kakav je vaš subjektivni osećaj?
Oduvek su nam govorili da crna zadržava toplotu i da je treba izbegavati prilikom odevanja za vreme leta, ali postavlja se pitanje koliko je tačna ta tvrdnja.
S porastom temperatura i potrebom za svežinom pod svaku cenu, postavlja se pitanje kakva bi odeća dorasla ovom zadatku.
Lagani i prozračni materijali koji koži pri letnjim vrućinama dopuštaju da diše predstavljaju najsigurniji odabir, ali šta je s bojama?
Da li zaista treba da izbegavamo nošenje crnih komada ili je ovo popularno uverenje neutemeljeno?
Zašto se, u ovom slučaju, nomadi u pustinji odevaju u crno? Istina je da odevni komadi stvoreni od crnog tekstila privlače i zadržavaju toplotu, a to povećava znojenje, ali moramo li se onda odevati u belo?
Bela odeća propušta ultraljubičaste zrake odgovorne za kožne bolesti i dobro poznate opekotine. Često se kaže da beli suncobran na otvorenom ne koristi zaštiti kože od štetnog UV zračenja, a isto se odnosi i na bele odevne komade.
Prema rečima stručnjaka, u letnjim mesecima poželjno je izbegavati pretanku ili presvetlu odeću koja će propuštati ultraljubičaste zrake i naštetiti koži, a ukoliko odlučite da je nosite, krema za sunčanje trebalo bi da vam postane najbolji prijatelj i verni saputnik.
Tuarezi koji žive u zapadnoj i severnoj Africi poznati su po tome da nesnosne vrućine provode u tamnoj odeći, ali vrlo širokoj, jer ona stvara prirodnu ventilaciju i hladi kožu bez straha od negativnih posledica izlaganja sunčevim zracima.
Za borbu s letnjim vrućinama zato je idealan odabir široka odeća stvorena od lepršavih i zahvalnih materijala koji koži dopuštaju da diše.