U današnjem svetu, gde je tehnologija postala neizostavan deo naših života, postavlja se pitanje – kako se nosimo sa ovom konstantnom prisutnošću digitalnog sveta u našem svakodnevnom životu?
Prema nedavnim istraživanjima, prosečan korisnik provodi oko 3 do 4 sata dnevno na svom pametnom telefonu, što je gotovo četvrtina celokupnog vremena provedenog u budnom stanju.
Zanimalo nas je kakav uticaj tehnologija ima na naše Novosađane.
Ana (25), marketinški stručnjak, deli svoje viđenje: „Tehnologija je kao produžetak moje ruke. Sve radim preko telefona – od obavljanja poslovnih sastanaka do organizovanja večere sa prijateljima. Ponekad se osećam kao da ne mogu bez nje, ali istovremeno, svesna sam potrebe za digitalnim detoksom.“
Marko (30), programer, dodaje: „Kao neko ko živi od tehnologije, mogu reći da je ona moj najbolji prijatelj i najveći neprijatelj istovremeno. Dok mi omogućava da kreiram i ostvarim svoje ideje, istovremeno me uvlači u začarani krug stalne dostupnosti i distrakcije.“
Jovana (22), studentkinja, iznosi svoje viđenje: „Tehnologija je postala način života za mene. Od „online“ predavanja do društvenih mreža, sve se odvija preko ekrana. Ali, ponekad se zapitam koliko je to zaista zdravo i da li gubim vezu sa stvarnim svetom.“
Kroz različite perspektive, zaključujemo da je odnos prema tehnologiji kompleksna tema koja zahteva balans između koristi i potrebe za svesnim korišćenjem digitalnih alata. Dok nam tehnologija omogućava da budemo povezani i efikasniji, važno je povremeno se osvrnuti i postaviti granice kako bismo očuvali mentalno zdravlje i kvalitet života u realnom svetu.
Na osnovu izjava Ane, Marka i Jovane, možemo zaključiti da tehnologija ima dvostruki uticaj na živote ljudi.
Dok mnogi smatraju tehnologiju neophodnom i korisnom, prepoznajući je kao sredstvo za obavljanje različitih svakodnevnih aktivnosti i profesionalnih zadatka, istovremeno su svesni njene potencijalne negativne strane.
Iako nam tehnologija omogućava efikasnost i povezanost, postavlja nas i pred izazove kao što su prekomerna zavisnost, nedostatak fokusiranosti i gubitak autentičnih ljudskih interakcija.
Svest o potrebi za digitalnim detoksom i refleksija o balansu između korišćenja tehnologije i života van ekrana postaju sve prisutnije u savremenom društvu.
Preuzmite android aplikaciju.