Početna > Život i stil
Život i stil

Da li med može da zameni šećer?

Konzumiranje meda iz jednog cvetnog izvora može poboljšati kontrolu šećera u krvi i smanjiti nivo holesterola kada se uzima u kontekstu zdrave ishrane, prema nedavnoj studiji.
Foto: Pixabay/Lolame

Ovi rezultati su iznenađujući jer med sadrži oko 80 odsto šećera.

Ne kažemo da treba da počnete da jedete med ako trenutno izbegavate šećer, odnos je više o zameni.

Ako koristite konzumni šećer, sirup ili neki drugi zaslađivač, zamena tih šećera za med može smanjiti kardio-metaboličke rizike.

Istraživači iz Toronta sproveli su sistematski pregled i meta-analizu 18 kliničkih ispitivanja u kojima je učestvovalo preko 1.100 učesnika kako bi utvrdili efekat meda na srce i metaboličke faktore rizika, navodi se u saopštenju studije.

U studiji kombinovali smo rezultate sviһ ispitivanja meda na ljudima koji su posmatrali metaboličke bolesti.

Potrošnja meda je bila povezana sa nižim nivoima glukoze u krvi, ukupnog holesterola i triglicerida. Veličina smanjenja glukoze i holesterola bila „klinički veoma mala“.

Međutim, to pokazuje da nema štete od uzimanja meda i da malo smanjenje takođe može biti korisno na duži rok.

Primetno je da postoji razlika između prerađenog i sirovog meda u smislu zdravstveniһ koristi.

Konvencionalna prerada meda uključuje ceđenje i filtriranje, a zatim ga zagrevanje u kratkom vremenskom periodu kako bi se smanjila vlaga i kvasac.

Ovo omogućava lakšu manipulaciju medom, rekao je, ali zapravo oštećuje med – a mnoga njegova bioaktivna jedinjenja gube svoju efikasnost.

Takođe je primetio da ljudi mogu da eksperimentišu „sa zamenom šećera medom, imajući na umu da med ima slađi ukus – pa bi bile potrebne manje količine“.

Šta sve može da promeni u organizmu nekoliko kašičica meda?

Preuzmite android aplikaciju.