Početna > Život i stil
Život i stil

Da li mačke vide u boji?

Mogu razlikovati različite boje, ali ne tako precizno kao ljudi.
Foto: Pixabay/KAVOWO

Mačke nisu daltonisti kao što se verovalo u prvoj polovini dvadesetog veka. Sa sofisticiranijim i osetljivijim instrumentima pokazalo se da mačke vide boje sveta oko sebe i mogu da razlikuju različite boje, ali ne sa toliko preciznosti kao ljudi. Mačke reaguju na boje ljubičaste, plave, zelene i žute boje.

Čini se da su crvene, narandžaste i braon boje izvan raspona boja koje mačka percipira i najverovatnije ih vidi kao svetlije do tamnije nijanse sive. Boje koje precipitiraju najintenzivnije su ljubičasta, plava i zelena.

Takođe, izgleda da mačke ne vide boje kao intenzivne ili žive. Kako mačka vidi u mraku? Mačka ima sposobnost da dobro vidi čak iu uslovima veoma slabog osvetljenja.

To je zahvaljujući specijalnom uređaju za pojačavanje svetlosti koji se nalazi u zadnjem delu oka, „tapetum lucidum“, koji je kao ogledalo iza mrežnjače.

Upravo zbog toga mačije oči svetle u mraku. Preko ovog uređaja mačka može da iskoristi svaki minimalni foton svetlosti koji uđe u njene oči.

Potrebna mu je samo jedna šestina svetlosti koja je potrebna čoveku da vidi istu figuru. Uprkos ovom izuzetnom uređaju, nije tačno da mačka može da vidi u potpunom mraku.

Ako nema svetlosti za optimizaciju, mačka se mora oslanjati isključivo na svoj miris, sluh i osetljivost svojih brkova. Mačje oči takođe imaju veliku kontrolu nad količinom svetlosti koju mogu da propuste kroz otvor zenice.

Da bi izbegla zaslepljujuću sunčevu svetlost, mačka može ograničiti prečnik zenice dajući joj veću kontrolu nad ulaskom svetlosti.

Imaju vertikalne, a ne horizontalne proreze, a zahvaljujući vertikalnom zatvaranju zenice i horizontalnom zatvaranju kapka mogu da se prilagode milimetru svetlosti koja ulazi.

Zašto žirafe imaju duge vratove?

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake