Današnja gazirana mineralna voda se dobija ubrizgavanjem ugljen-dioksida u prirodnu mineralnu vodu, što joj daje karakteristične osvežavajuće mehuriće.
Pored obične mineralne vode, danas možemo kupiti gaziranu vodu raznih ukusa, sa ili bez šećera ili sa zaslađivačima, a mnogima je postala omiljeno piće koje svakodnevno piju.
Ali da li je bezbedno piti mineralnu vodu svaki dan, koje su njene prednosti i ko treba da je izbegava?
Prirodna gazirana mineralna voda sadrži elektrolite kao što su natrijum, kalijum, kalcijum i magnezijum. Reč je zapravo o mineralima koji rastvoreni u vodi postaju joni i učestvuju u održavanju ravnoteže tečnosti u našem telu.
Ovo napitak sadrži i druge jone kao što su hlorid, fluor, sulfat i hidrogenkarbonat. Pošto hidrira telo na isti način kao i obična voda, odličan je izbor za tople dane ili vežbanje kada se mnogo znojimo.
Ako popijete čašu vode pune mehurića, možete smanjiti osećaj gladi. Takođe, ova voda je, uz vlakna, ključni sastojak za zdravo varenje.
Ko treba da pazi ili izbegava mineralnu vodu?
Konzumacija gazirane mineralne vode zahteva oprez u određenim stanjima i oboljenjima.
Tako se kod kamena u bubregu koji je nastao akumulacijom kalcijum fosfata ili karbonata, savetuje izbegavanje gaziranih pića, dok osobe sa kardiovaskularnim ili hroničnim oboljenjima bubrega trebalo bi da unose mineralna pića u ograničenim količinama upravo zbog prisustva pomenutih minerala, čiji unos treba kontrolisati i modifikovati ishranom.
Ljudi koji imaju problema sa digestivnim sistemom takođe treba da budu oprezni. Gazirana pića takođe mogu izazvati nadimanje ili pogoršati simptome određenih digestivnih stanja kao što su zapaljenske bolesti creva, GERB i gastritis.
Ako želite da znate da li se konzumacija gazirane mineralne vode smatra bezbednom u vašem slučaju i u kojoj količini, konsultujte se sa stručnjakom.
Bake naših baka su koristile ovaj „seljački napitak“ kao lek i definitivno nisu pogrešile!
Preuzmite android aplikaciju.