Pored loše ishrane, nedostatka fizičke aktivnosti i sedentarnog načina života, postoji još jedan faktor rizika koji uzrokuje debljanje, koje se prečesto potpuno potcenjuje.
Naime, najnovija istraživanja potvrdila su nešto o čemu se već duže vreme spekuliše, a to je povezanost smoga i gojaznosti.
Gojaznost je stanje koje karakteriše višak masti u telu u odnosu na mršave formacije. Izračunava se na osnovu proseka koji se smatra normalnim za starost, pol i visinu osobe.
Veruje se da svake godine sve više ljudi, pa čak i deca, imaju problema sa prekomernom težinom i spadaju u grupu gojaznih.
Dakle, gojaznost je postala ozbiljan globalni zdravstveni problem koji ubrzano raste poslednjih decenija jer se sve više ljudi nepravilno hrani, živi stresnim životom i vodi sedeći način života.
Zahvaljujući pomenutom istraživanju, u poslednje vreme se primećuje još jedan faktor koji utiče na debljanje, posebno kod žena, a to je zagađenje vazduha.
Da, mi se debljamo iz vazduha!
Univerzitet u Mičigenu sproveo je istraživanje na više od 1.650 žena između 48 i 50 godina, različitih rasa i etničkih grupa. U periodu od nekoliko godina, tačnije od 2000. do 2008. godine, zabeležen je porast telesne mase od oko 4,5 odsto.
Žene u kasnim 40-im i ranim 50-im godinama koje su bile dugotrajno izložene zagađenju vazduha, posebno višim nivoima finih čestica, azot-dioksida i ozona, primetile su debljanje.
Smatraju stručnjaci da je upravo zagađenje vazduha koje je svake godine sve jače i intenzivnije krivo za debljanje.
Jedini faktor koji se čini relevantnim za efikasno ublažavanje i kompenzaciju povećanja telesne težine izazvanog zagađenjem je redovna fizička aktivnost, zaključuju naučnici.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) na svom zvaničnom sajtu navodi da čak 90 odsto sveta živi u oblasti sa zagađenim vazduhom, a jedna studija je pokazala da zagađenje vazduha utiče na sve organe u telu, što ga čini izuzetno opasnim.
Pridržavajte se ovih saveta ako ne želite da dobijete na težini
Preuzmite android aplikaciju.