Leti najviše volimo da provodimo vreme u vodi, ali nas od ranog detinjstva uče da ne treba ići na kupanje odmah posle jela. Iako nikada nismo saznali zašto.
Pre bi se reklo da je to savet koji se prenosi s generacije na generaciju, a danas ćemo proveriti da li je to s razlogo.
Stvarni rizik od toplotnog udara ili urbana legenda?
Hidrokukcija je toplotni šok koji se može doživeti u vodenoj sredini. U leto, kada nam je veoma vruće i dolazimo u kontakt sa veoma hladnom vodom, naši krvni sudovi se šire, a zatim se iznenada skupljaju. Ovaj šok obično dovodi do nelagodnosti i ponekad utapanja.
Mišljenja o ovom fenomenu su veoma podeljena.
Kada je u pitanju hrana, ovaj roditeljski recept sigurno čak i štetan za decu. Bebama, mlađim od 2-3 godine, potrebne su kalorije da izdrže napor. Danas znamo da je ova mera predostrožnosti apsurdna. Dok plivamo, ne varimo hranu. Što se hidrokucije tiče, ona je povezana sa izlaganjem suncu, a ne sa varenjem.
U stvarnosti, dakle, plivanje opasnim nisu obroci, već uslovi u kojima se kupamo.
Kakva je veza između varenja i plivanja?
Ići na kupanje nakon jela je rizično, samo ako ste jeli i bili potpuno izloženi suncu. Naprotiv, ako ste jeli u hladu, ne plašite se ničega. Hrana ostaje u stomaku između 2 i 3 sata, a ukupna probava traje oko 8 sati, tako da nećemo čekati toliko dugo, a da ne spominjemo povratak za sto 8 sati kasnije. Međutim, važno je dobro navlažiti vrat pre ulaska u vodu, jer su spoljne temperature i dalje veće od onih u vodi.
Sedam razloga zašto je igranje odbojke na pesku dobro za zdravlje
Preuzmite android aplikaciju.