Početna > Život i stil
Život i stil

Da li je superhrana stvarno super?

Avokado, čia semenke, spirulina, kelj, godži bobice ili kurkuma? Poslednjih godina, takozvana superhrana je dominantna u pričama o zdravoj ishrani do te mere da nas teraju da verujemo da će činija asaia (asai, huasai ili azai na španskom) za doručak imati gotovo čudesnu dejstvo na naš organizam.
Foto: Pexels/Rodnae Productio

Čim pokušamo da se hranimo zdravo, jedna reč se izdvaja: superhrana. Kada pokušavamo da ubacimo novine u naš meni, počinju da se pojavljuju svakakvi egzotični sastojci, doneti, u mnogim slučajevima, sa drugog kraja sveta.

Međutim, „pokazalo se da ili ne postoje naučni dokazi o posebnim svojstvima, ili se pokazalo da su ekvivalentne uobičajenim namirnicama. Zapravo je važna osnovna ishrane i da je ona biljnog porekla“, objašnjava Jara Perez Himenez, nutricionista u Savetu za naučna istraživanja. „Sama reč superhrana je nova, star je oko 10 – 15 godina, ali u stvarnosti mi koncept superhrane koristimo decenijama.“

Iako je termin superhrana u poslednje vreme postao popularan u svakodnevnom jeziku, vraćajući se u prošlost nalazimo mnoge namirnice kojima se pripisuje blagotvorno dejstvo na zdravlje, bez obzira kakva je ishrana u celini bila.

„Možemo da se setimo „superhrane“ koja je bila moderna ne tako davno, kao što su polen, matični mleč, sojin lecitin, jabukovo sirće ili – ono što je za mene klasičan primer superhrane – med“, objašnjava nutricionistkinja.

Grupa istraživača sa Instituta za molekularnu i ćelijsku biologiju biljaka (IBMCP)-CSIC, stvorila je novu biljku koja, koja koristeći gene šafrana, rađa paradajz sa visokim antioksidativnim kapacitetom koji pomaže u prevenciji ili kontroli bolesti kao što je Alchajmerova.

Superhrana i lokalne namirnice

Lista svakodnevnih namirnica sa podjednako korisnim svojstvima, koje se pripisuju superhrani, može biti poprilično duga. Dovoljno je pratiti hranljive materije u superhrani da biste pronašli slične zdrave, lokalne i održive parnjake.

Kada govorimo o godži bobicama, na primer, one su poznate po tome što sadrže antioksidante kao što su polifenoli, manje je poznato da i drugo voće, kao što su šljive, imaju isto jedinjenje.

Njihov sadržaj beta-karotena se takođe može nadoknaditi sa 50 g šargarepe, po nižoj ceni i na mnogo održiviji način. Ali hranljive materije u godži bobicama nisu jedine koje se lako mogu dobiti iz nama lako dostupne hrane.

„Kinoa je hrana koju možemo da uključimo u našu ishranu, a njeno glavno svojstvo je nam obezbedi proteine i vlakna, nešto što možemo da dobijemo i iz mahunarki“, objašnjava Perez Himenez. „Takođe, himalajska so nam obezbeđuje natrijum hlorid, sve ono što nalazimo i u običnoj soli. A so je u svakom slučaju namirnica čiju potrošnju treba ograničiti, bilo da je u pitanu obična ili himalajska“.

Stoga, kad su u pitanju hranljivi sastojci, imamo opciju superhrane i lokalne verzije hrane sa istim hranljivim materijama. Takođe među superhranom imamo korisne namirnice kao što je kinoa i nezdrave kao što je bilo koja so.

„Zaista možemo da dobijemo iste hranljive materije koje nam daje superhrana, i iz tipičnih lokalnih ili mediteranskih namirnica“, poručuju stručnjaci.

Trudnice ne bi trebale da jedu ovu hranu

 

Preuzmite android aplikaciju.