Početna > Život i stil
Život i stil

Da li je pasivna gradnja, gradnja budućnosti?

Pitanje ekologije, očuvanje životne sredine i ušteda energije su zasigurno tema koja je veoma popularna u proteklim decenijama, a reklo bi se da postaje sve više aktualna.
Foto: Pixabay/HeikoAL

Osim što ima mali negativan efekat na životnu sredinu, čuva resurse, pasivna gradnja može takođe da unapredi vizuru okoline.

Često se može čuti pojam „pasivna gradnja“, a da li zaista znate šta to znači?

Dizajn i izgradnja zgrada koje koristi minimalnu energiju za održavanje udobnosti, što podrazumeva dobru izolaciju, optimalnu upotrebu sunčeve energije, i smanjenje toplotnih gubitaka zapravo su karakteristika pasivne gradnje.

Sada se postavlja pitanje na koji način može da se troši manja količina energije, a sa druge strane da se što više iskoriste obnovljivi izvori energije. Kako bismo na najbolji način kombinovali nekoliko principa koji se odnose na izolaciju, tehnologiju ali i dizajn potrebno je ispoštovati nekoliko značajnih strategija.

Pre svega dobra izolacija i zaštita od vlage su ključ kada je pasivna gradnja u pitanju.

Debela izolacija na zidovima, prozorima, podovima i krovovima je značajna kako bi se minimizovali toplotni gubici zimi, a sa druge strane kako bi se smanjila potreba za grejanjem.
A kada već spominjemo grejanje, kod pasivne gradnje najzastupljenija je upotreba sunčeve energije i toplotnih rezeorvara. Pri projektovanju zgrade, a kada je pasivna gradnja u pitanju, treba voditi računa da se maksimalno iskoristi prirodno svetlo i toplina od sunca. Te će veliki prozori postavljeni prema jugu zimi omogućiti da u prostor uđe velika količina svetlosti koja će svakako uštedeti upotrebu energije, kako toplotne tako i električne.

Foto: Pexels/Heyho

Takođe i izbor materijala u mnogome će doprineti da se prikupljena energija sunca tokom dana apsorbuje i oslobodi noću. S tim u vezi, najčešće se koristi beton ili kamen.

Obnovljivi izvori energije su obavezni kada je reč o pasivnoj gradnji. Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori i toplotne pumpe su samo neki od načina za dobijanje energije koja nam je neophodna za normalno funkcionisanje.

Nije neobična i upotreba otpada odnosno biomase za dobijanje energije, te tako se u nekim slučajevima može iz ove vrste resursa dobiti energija.

Možda će zvučati čudno, dobro osmišljeni otvori za ventilaciju, kao što su prozori sa senzorima koji otkrivaju kad je potrebno otvoriti ili zatvoriti, mogu značajno poboljšati temperaturu unutar zgrade bez upotrebe mehaničkog grejanja ili hlađenja.

Pored upotrebe energije, jako je značajno i skladištenje iste, te tako korišćenje energetskih baterija za skladištenje viška energije koja se na primer iz solarne energije proizvede tokom dana. Veoma je značajno mrežna povezanost sa lokalnim obnovljivim izvorima energije, kako bi se osigurao stabilan tok energije kada je to potrebno.

Pored svega ovoga, ne treba zaboraviti ni biljke koje igraju izuzetno bitnu ulogu u pasivnim zgradama, i to ne samo kao dekoracija, već i kao način da se poboljša kvalitet životne sredine i energetska efikasnost.

Na koji način biljke mogu doprineti u pasivnoj gradnji?
Foto: Pexels/charles parker
Pre svega prirodna zaštita od sunca i vetra

Bršljan ili druge puzavice koje su pogodne za spoljašnju negu, mogu se koristiti za prekrivanje fasade. I biljke se u ovom slučaju pored dekorativnog momenta, koriste kao bi smanjile apsorpciju toplote u letnjim mesecima i sprečile pregrevanje zgrade, što za posledicu ima manju upotrebu klimatizacije.

Sa druge strane drveće i žbunje oko zgrade delovaće kao barijera od vetra, štiteći zgradu od gubitaka toplote zimi, a pružajući hlad tokom leta.

Zeleni krovovi su takođe jako korisni kako bi se poboljšala izolacija zgrade. Pored toga što smanjuje toplotni efekat i stvara mikroklimu koja može ohladiti zgradu tokom leta, a ujedno i poboljšati kvalitet vazduha, biljke na krovu mogu pomoći u apsorpciji kišnice i sprečiti poplave u urbanim sredinama.

Čist vazduh i ugodna mikroklima

Svež i čist vazduh je nešto što svi želimo u svom prostoru, pa tako u tu svrhu se mogu koristiti biljke poput aloe vere, anturijuma, paukova i sl. One ne samo što će unaprediti estetiku, već će i apsorbovati toksične materije poput benzena i formadelhida, a sa druge strane osloboditi potreban kiseonik.

Pasivna gradnja je mnogo više osim puke estetike, koja svojim zelenilom oplemenjuje kako spoljašnjost, tako i unutrašnjost prostora. Ona je jedan koncept koji doprinosi očuvanju životne sredine ali isto tako i uštedi energije i boljoj upotrebi iste.

U vodu za brisanje poda sipajte ovaj prah i uživajte u mirisu narednih 5 dana

Preuzmite android aplikaciju.