Ako je prvo na šta ste pomislili kad ste pročitali naslov, ruska salata, niste se prevarili, ona je apsolutni šampion svake praznične trpeze.
Ova centralna figura oko koje se svi okupljamo za prazničnim astalom, osvojila je naša srca, ali i stomake još iz ranog detinjstva.
Iako recept zvuči kao mešavina sastojka koje baš i ne volimo, kao krajnji produkt sve se to umeša u savršeni miks kuvanog povrća, kiselih krastavčića i majoneza.
Paradoksalno mi je nazivamo ruska salata, dok u Rusiji njeno ime glasi „Olivije“ salata, a neretko i „Moskovska“ ili „Francuska“ salata.
Osim velikih kulturno-istorijskih spona, ovo jelo može da se svrsta u dodatak tolike ljubavi Srba prema Rusima.
Ona predstavlja idealni prilog uz meze na svim prazničnim veseljima i slavljima, ona je jezgro prazničnog duha u svim domaćinskim kućama.
S obzirom da je to čitav obrok u čijem nazivu se krije reč slata, ovo jelo se razlikuje od kuće do kuće, sa mali primesama ili dodacima za koje niste ni znali da mogu da se nađu u jednoj salati.
I taman kad si seo za sto i prineo tu malu činiju sa salatom do svog tanjira, baš tad je mala količina ovog božanskog jela pala na „nov“ stolnjak, koji domaćica postavlja samo za ovakve prilike.
Osim što je ovakav „nesrećni“ slučaj svojvrsna jeres nad stolnjakom i salatom, osećaš kao i obično neverovatnu dozu blama jer se baš to moralo tebi desiti, ali se tešiš da si zvanično otvorio sezonu prazničnog prežderavanja.
Ali pošto znamo da je jedemo samo za vreme posebnih slavlja ili praznika, onda se ne opterećujemo količinom te nutritivne bombe, koju unosimo u sebe, tako da se vodimo tezom: „Jedi, dabogda ti preselo“.
Da, boli stomak nakon tolike količine unete hrane, ali ipak vredi svakog zalogaja jer je to prazničan miks teksture i ukusa ove „hrane bogova“.
Ali sad ozbiljno, ne preterujte!
M.M.
Preuzmite android aplikaciju.