Далеко од тога да добар део интелектуалног света не би пожелео овакав епилог, али чињеница је да са 309 милиона корисника Фејсбука на територији Старог континента интернет гигант тешко да може бити озбиљан када тврди да је судњи дан за популарне друштвене мреже могућ.
Но, управо то је тренутно извесно. Узрок је вероватно гашење пожара од прошле недеље, када се догодила стагнација компаније, прва у историји.
Како лондонски портал CityAM преноси, Закерберг и други одговорни из Фејсбука јавно су изнели да разматрају повлачење са европског тржишта. Наиме, тзв. Privacy Shield споразум пружа правну основу да Мета премешта, складишти и обрађује податке на сопственим, америчким серверима. Међутим, он је 16. јула 2020. године анулиран од стране Европске комисије због бројних повреда права корисника на приватност.
Ник Клег, потпредседник глобалне ПР службе компаније, појаснио је да: „Мањак безбедног и легалног трансфера података може да нашкоди овом типу пословања и угрози његов раст у ЕУ, и то у тренутку када покушавамо да се опоравимо од ковида-19”.
Стога, званичници Мете поручују „да верују у неко заједнично решење током ове године, али да, ако им не буде дозвољено да се држе постојеће праксе, неће бити у прилици да понуде значајан део својих производа и сервиса, што укључује и Фејсбук и Инстаграм” (технички и Whatsapp, иако се он конкретно не наводи, подлегао би истим правилима).
Преузмите андроид апликацију.