Како је тема купања у мору, рекама, језерима и базенима честа у разговорима гинеколога и пацијенткиња, др Жељко Павловић је за Стетоскоп.инфо одговорио на најчешће недоумице жена.
Ментруални циклус циклус је период који траје од појаве крварења па све до почетка следећег крварења. Важно је напоменути да је први дан једног циклуса онај када започне крварење и од ког се рачуна почетак циклуса. „Приметио сам кроз праксу да се ово често не зна, па се за први дан циклуса узима онај дан када престаје крварење, а то је погрешно рачунање циклуса“, скреће пажњу др Жељко Павловић.
Уобичајен интервал трајања циклуса је од 25 до 34 дана. Уколико је размак између два започињања крварења мањи од 25 дана, то називамо полименореја. С друге стране, када је размак између два започињања крварења већи од 34 дана, то називамо олигоменореја.
Уобичајена количина крви која се изгуби током овог периода је 30–40 мл, али је перцепција како је тај губитак много већи, што говори да је људско опажање често у колизији с реалношћу.
„Из искуства знам за забринутост жена због тога да ће купање током менструационог крварења довести до упале гениталних органа, као и да ће се појачати крварење. Такође, чест је и страх да ће се крв видети у води. Бојазан је неоснована, јер је сам притисак воде (воденог стуба) често сасвим довољан да не дозволи појаву крви у води, што је научно доказива чињеница. Међутим, пливањем понекад долази до грчења трбушних и карличних мишића, те може доћи до појачаног притиска у карлици и цурења крви ван – односи се на крв која се већ накупила у вагини, не на само повећање количине менструационог крварења из материце.“
Менструација на летовању – да ли је купање могуће?
Говорићемо о оскудном и средње обилном менструационом крварењу. Оно се за време купања може регулисати вагиналним тампоном, који је углавном довољан за спречавање изласка крви у воду. Не заборавите да је море огромно и да чак и ако се појави мања количина крви, та мрља се свакако у великој воденој површини неће приметити.
Не препоручује се коришћење уложака, већ искључиво тампона, а могу се пронаћи и костими намењени за купање током менструационог крварења.
Страх од појаве крви у води током купања је разумљив, али није основан јер се то не може десити тако лако. Страх не треба да буде разлог за одустајање од пливања, које је савршена аеробна активност у било ком узрасту.
Наравно, било би пожељно по изласку из воде променити уложак, чак и костим. Увек брините о својој хигијени!
Лето и вагиналне инфекције
Потенцијална инфекција је оно што брине жене ако би се купале током периода крварења.
Базен би требало да буде сигурна опција јер хлор којим се вода дезинфикује свакако доводи до превенције инфекције. Јавни базени би требало да подлежу контроли, што је фактор који спречава појаву инфекције. С друге стране, море, односно купање у морској води не треба ограничити за време менструације зато што је могућност да дође до инфекције иста као и када се активност обавља ван овог периода. Плаже се у туристичким местима проверавају, води се рачуна о хигијени, те нема места за страх од инфекције.
Реке и језера могу да буду предмет разговора о инфекцијама. Наиме, плаже на овим воденим површинама су углавном слабије уређене и вода се не контролише. Међутим, не би требало да буде устручавања ако би се разматрала потенцијална инфекција по питању купања у њима током менструационог крварења. Последњих година купалишта на рекама и језерима су ипак под контролом, те се бојазан од инфекција гениталног тракта може занемарити. Свакако је квалитет воде често лошији у рекама и језерима него у базенима и мору, али одаберите уређену плажу на језеру или реци и највероватније нећете имати никаквих проблема.
Ограничења током менструалног циклуса
Јаки болови, грчеви и још неке пропратне нелагодности би свакако били разлози да се жена не купа, мада би овде главни разлог био телесни дискомфор. У сваком случају, уколико неко има телесне тескобе и није расположен за пливање, топла вода би заиста могла да благотворно делује на умањење менструационих тегоба као што су грчеви. Такође, топла вода не би повећала количину менструационог крварења.
Порука пацијентима
„Главна препорука је користити тампоне, а не улошке – негде постоје специјални купаћи костими за ову прилику или такозване вагиналне ‘чашице’ (вагинал цупс), а такође предлажем мало умеренију пливачку активност него што би била мимо тог периода. Не брините се, не постоји већи ризик за вагиналну инфекцију, а уз уређену плажу и топлу воду, крварење неће бити обилније“, поручује гинеколог др Жељко Павловић.
Дакле, пливање генерално је изванредна аеробна активност за свакога, па и за жене у време менструационог крварења, те му се можете препустити опуштено и без страха од лошег исхода по здравље.
Životne lekcije koje možemo da naučimo od svakog horoskopskog znaka
Преузмите андроид апликацију.