Svako ponekad kupi konzervu sa udubljenjem. Ali da li je hrana koja je bila u takvoj ambalaži i dalje bezbedna za konzumiranje?
Evo od čega to zaista zavisi.
Zavisi od vrste udubljenja
Kada je u pitanju udubljena konzerva, veličina i lokacija udubljenja su najvažniji faktori u određivanju da li se hrana i dalje može konzumirati.
Udubljenja na limenkama obično nastaju zbog padova ili udaraca. Ovo može biti problematično ako postoji udubljenje na šavu limenke jer može dozvoliti bakterijama da uđu u konzervu i potencijalno zaraze osobu koja konzumira hranu.
Dakle, ako vaša konzerva ima udubljenje u šavu, bolje je da je bacite da biste zaštitili svoje zdravlje.
Ako konzerva hrane ima malu udubinu, ali je inače u dobrom stanju, hrana treba da bude bezbedna za konzumaciju.
Dakle, ako imate konzervu tunjevine koja ima malu udubinu u sredini konzerve, slobodno je otvorite i vidite kako izgleda unutra.
Međutim, veća udubljenja predstavljaju veći problem.
Ako konzerva ima duboko udubljenje, onda je treba baciti.
Duboko udubljenje se definiše kao ono u koju možete staviti prst.
Konzerve sa velikim udubljenjima ili udubljenjima na šavovima svakako treba baciti.
Zašto ih treba baciti?
Duboka udubljenja često imaju oštre tačke, a oštro udubljenje na gornjem ili bočnom šavu može oštetiti šav i omogućiti bakterijama da uđu u konzervu. Iako je bilo koja vrsta konzervirane hrane podložna udubljenjima i oštećenjima, vrsta hrane koja se nalazi unutra je irelevantna u smislu bezbednosti – samo je vrsta udubljenja faktor. Proverite štetu ako kući donesete udubljenu konzervu iz prodavnice na kraju dana. Najbolje je da izbegnete kupovinu oštećenih konzervi kako biste u potpunosti eliminisali rizik od bolesti koje se prenose hranom. Međutim, ako vam konzerva ispadne na putu kući ili primetite udubljenje nakon što ste je već kupili, samo koristite ova pravila kao vodič da biste bili što bezbedniji.
Tri deserta koja su odlična za vaš mozak i štite od demencije
Preuzmite android aplikaciju.