Da je zaštita životne sredine u sukobu sa ekonomskim principima danas je samo predrasuda.
Rast životnog standarda, bruto društvenog proizvoda i otvaranje novih radnih mesta, ne mora biti i nije u sukobu sa interesima zaštite životne sredine.
To svakako možemo da vidimo i u praksi u mnogim zemljama gde dolazi do rasta životnog standarda.
Jer bez obzira na to što je tradicionalni koncept razvoja orijentisan isključivo na rast proizvodnje i ujedno rast potrošnje prirodnih resursa i kao takav često vodi ka degradaciji i zagađenju životne sredine, ipak kroz ulaganje u nove zelene tehnologije dolazi do unapređenja stanja u oblasti zaštite životne sredine.
Mnoge zemlje sveta, među kojima je danas svakako i Srbija, ulažu ogromna novčana sredstva u zaštitu životne sredine, uštedu energije, odnosno poboljšanje energetske efikasnosti i povećanje udela proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
O najavljenim investicijama u oblast OIE možete pročitati OVDE.
Primera radi u izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u termoelekranama Srbija je od 2014. godine do danas uložila više od 600 miliona evra, a do kraja ove godine kreće izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u 27 lokalnih samouprava.
U okviru Programa ,,Srbija 2025“ koji je predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a koji sadrži plan investicionih projekata za dalji razvoj naše zemlje u narednih pet godina izdvojena su dva ključna prioriteta u oblasti zaštite životne sredine. Jedan od tih prioriteta je izgradnja malopre pomenutih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, a drugi je izgradnja regionalnih centara za upravljanje komunalnim otpadom. Ukupna vrednost sredstava predviđenih za realizaciju svih projekata iz Programa ,,Srbija 2025“ je 14 milijardi evra.
Imajući u vidu kolika su novčana sredstva potrebna za rešavanje ovih pitanja možemo slobodno da zaključimo da je zaštita životne sredine danas jedan od ključnih prioriteta u radu Vlade Republike Srbije.
Upravo na ovaj način otvaraju se i nova ,,zelena“ radna mesta, a taj put danas slede mnoge zemlje.
Više informacija o Zelenoj agendi i prioritetima Republike Srbije u oblasti zaštite životne sredine možete pročitati OVDE.
Preuzmite androidaplikaciju.