Početna > Život i stil
Život i stil

Da li je crveno more zaista crveno?

Crveno more je posebno po svojim brojnim karakteristikama, a ime je svakako jedno od njih.
Foto: Pixabay/Valiphotos

Satelitski snimci snimljeni iz svemira prikazuju Crveno more kao plavu liniju koja se prostire otprilike od severa ka jugu duž severoistočne ivice afričkog kontinenta.

Intenzivna plavetnila vode, koja je u oštrom kontrastu sa sivo-braon bojom okolnog pejzaža, opovrgava dobro poznato ime mora.

Očigledno, u Crvenom moru nema ničeg crvenog.

Objašnjenje imena u boji. Niko sa sigurnošću ne zna kako je Crveno more dobilo ime. Moguće je, dodala je ona, da bi odgovor mogao imati veze sa algom „Trichodesmium erythraeum“.

Ove alge se ponekad nazivaju i „morska piljevina“ i pripadaju vrsti cijanobakterija, odnosno vodenih bakterija koje preživljavaju fotosintezu, koja pripada grupi plavo-zelenih algi i odgovorna je za između 60% i 80% konverzije azota u okeanu.

„Trichodesmium erythraeum“ je plodna alga i nalazi se u velikom delu svetskih tropskih i suptropskih okeana. Raste u izobilju u Crvenom moru i podleže povremenom cvetanju, koje se javlja kada dođe do brzog rasta populacije.

Kada alge uginu, voda poprima crvenkasto-braon boju dok se umiruće alge šire po površini mora.

Što je možda jedan od razloga zašto je more dobilo ovo ime. Međutim, takođe je moguće da je Crveno more dobilo ime po crvenim planinama koje obrubljuju delove njegove obale, na primer duž jordanske obale.

Posebnost Crvenog mora Crveno more nije definisano samo svojim imenom, ono je leglo biodiverziteta sa mnogim endemskim životinjama koje se nalaze samo u Crvenom moru ili Adenskom zalivu.

Dugo i usko, Crveno more je stisnuto između severoistočne Afrike i Arapskog poluostrva.

Proteže se otprilike 1930 kilometara od Sueckog zaliva na severu do Adenskog zaliva na jugu, povezujući se na kraju sa Indijskim okeanom.

Maksimalna širina Crvenog mora je 305 kilometara, a najveća dubina 3040 metara. Pokriva površinu od oko 450.000 kvadratnih kilometara. Takođe ima jedan od najdužih neprekinutih koralnih grebena na svetu koji se proteže na 4.000 kilometara i sadrži bogatu raznolikost morskog života.

Jedinstvene karakteristike grebena čine ga jednim od retkih morskih utočišta na svetu koje je zaštićeno od klimatskih promena.

Korali koji su se tu nastanili krajem poslednjeg ledenog doba jedini su mogli da izdrže veoma visoke temperature i salinitet, pošto su uslovi u Crvenom moru tada bili takvi.

Tako da sada žive znatno ispod svojih maksimalnih temperatura i predviđa se da će biti jedan od poslednjih koralnih grebena koji će preživeti ovaj vek.

Crveno more je jedno od najmlađih svetskih vodenih površina i nastalo je cepanjem dve tektonske ploče, Arapske i Afričke ploče, koje se još uvek odvajaju, pa je more sve veće.

Gde je najtoplije more u Grčkoj?

 

Preuzmite android aplikaciju.