Ветерник и Руменка су приградска насеља удаљена једна од другог 11.5 километара. Оба насеља потпадају под општину Нови Сад и у последње време су све популарније локације за куповину некретнина, поготово када је реч о породицама.
Погледајте паралеле о ценама квадрата кућа, али и погодностима за живот између ова два градска насеља, Ветерника и Руменке.
Приградско насеље Ветерник налази се између насеља Футог, Југовићево и Адице. Од центра Новог Сада Верерник је удаљен 8 километара.
У просеку возилом до центра града из Ветерника треба око 10 минута, зависно од гужве.
Ово насеље настало је почетком 20. века, односно после Првог светског рата када је краљ Александар српским добровољцима који су учествовали у рату, доделио земљу, и то баш на месту данашњег Ветерника. Тадашње становништво Ветерника чинили су добровољци и чланови њихових породица, који су истовремено омогућили настанак места.
У овом насељу налазе се 2 државна и 2 приватна вртића, као и две основне школе. Основна школа „Михајло Пупин“ и Основна школа „Марија Трандафил“.
Овде се налази и дом Ветерник – Установа за децу и омладину ометену у развоју.
Ово приградско насеље има Спортски центар „Вујадин Бошков“, фолклорно друштво „Велико коло“ и Културно-уметничко друштво „Сава Вукосављев“.
У склопу спортског центра „Вујадин Бошков“ налазе се различите врсте клубова од фудбалског, кошаркашког, рукометног до одбојкашког.
Ветерник поседује Дом здравља, али и различите споменике културе.
Од споменика културе многи сведоче о житељима Ветерника, попут споменика Српском добровољцу који је постављен тачно на стогодишњицу од завршетка Првог светског рата, 2018. године, а одаје почаст свим српским добровољцима – учесницима рата, али и овом приградском насељу.
Споменик Српском добровољцу постављен је у односу на православни храм „Свети Симеон Мироточиви“ који представља једну од лепших слика Ветерника.
Поред споменика Српском добровољцу, постоји и копија босанске брвнаре у којој се налази збирка музичких инструмената и предмета са простора Босне и Херцеговине, Црне Горе, Србије и Хрватске. Ова брвнара представља културно добро јер представља важну збирку за проучавање изворне материјалне културе народа.
Приградско насеље Ветерник истиче се мирним животом, који наликује на сеоски. Оно што његови становници истичу као предност живота у Ветернику јесу комшијски и добри односи међу становницима, широки сокаци, али и близина Града, као и бројне инвестиције које се раде у овом приградском насељу захваљујући статусу које је добило пре коју годину.
Управо једна таква инвестиција отпочела је у октобру прошле године, на изградњи канализационе мреже дужине 2 километра.
Данас се у Ветернику све чешће граде комплекси зграда за становање који су намењени прогнаним и избеглим лицима, што знатно доприноси урбанијем изгледу овог насеља.
У Ветернику се налазе бројни кафићи, ресторани и пошта.
Приградско насеље Руменка налази се између насеља Кисач, Сајлово и Бачки Петровац. Од центра Новог Сада Руменка је удаљена 11 километара.
У просеку возилом до центра града из Руменке треба око 20 минута, зависно од гужве.
Руменка има један државни вртић под називом „Весели Патуљци“, као и основну школу „Свети Сава“.
Ова основна школа носи назив по српском просветитељу, а основана је пре 68 година, 1955. године. На сајту школе „Свети Сава“ стоји да су некада давно, односно 1756. године, у Руменки постојале две основне школе, српска и мађарска. На месту мађарске школе сада се налази библиотека „Иво Андрић“, а на месту српске школе, продужени боравак. На сајту школе исто тако стоји да је ова школа од 1998. године проглашена „Еколошком школом“ од Управе за заштиту и унапређење животне средине, а 2002. године освојила награду и за најуређенију школу на територији општине Нови Сад, добивши и „Зелени лист“ Еколошког покрета Републике Србије.
Еколошко школско друшво „Зелени чуперци“ постоји још од 1991/92. године.
Поред ове чувене основне школе, у Руменки се могу пронаћи и бројна дечја игралишта, намењена најмлађима.
Такође ово приградско насеље има активан спортски живот и различите клубове, од фудбалског, кошаркашког до карате клуба.
Од прошле године у Руменки је санирана и комунална инфраструктура, са радовима на канализацији дужине 24 километра и постављања укупно 59 стубова јавног осветљења.
Оно по чему се Руменка посебно истиче у односу на сва друга приградска насеља јесте по манифестацији Руменачка пихтијада, традиционалној, гастрономској и вишедеценијској манифестацији која открива тајне добре руменачке пихтије и која је изузетно посећена.
Цене квадрата
Цене квадрата варирају у зависности од квадратуре куће, али и од локације.
Цена квадрата куће расте или опада у зависности да ли је позиција куће ближа или даља од центра насеља и главног пута. Уколико је кућа удаљенија од центра и главне улице, цена је нижа.
Куће су у просеку скупље за куповину у приградском насељу Ветерник, него у приградском насељу Руменка.
Куће од 70 до 100 квадрата:
Руменка цена квадрата од 1390 до 1860 евра
Ветерник цена квадрата од 2020 до 2760 евра
Куће од 120 до 150 квадрата:
Руменка цена квадрата од 1090 до 2020 евра
Ветерник цена квадрата од 1380 до 1600 евра
Куће од 300 квадрата:
Руменка цена квадрата од 470 до 850 евра
Ветерник цена квадрата од 750 до 1060 евра
Da li je bolje kupiti kuću u Futogu ili Kaću i koje su cene kvadrata?
Преузмите андроид апликацију.