Početna > Novi Sad > Novosadske priče

Novi Sad Novosadske priče

Da li je bolje kupiti kuću u Budisavi ili Kisaču i koje su cene kvadrata?

Budisava i Kisač su prigradska naselja udaljena jedna od drugog 32 kilometara. Oba mesta potpadaju pod opštinu Novi Sad i u poslednje vreme su sve popularnije lokacije za kupovinu nekretnina, pogotovo kada je reč o porodicama.
Foto: Gradske info

Pogledajte paralele o cenama kvadrata kuća, ali i pogodnostima za život između ova dva gradska naselja, Budisave i Kisača.


Prigradsko naselje Budisava nalazi se odmah nadomak Kaća, udaljena od centra Novog Sada svega 18 kilometara.

U proseku vozilom do centra grada iz Budisave treba oko 2o minuta, zavisno od gužve.

Foto: Gradske info

Budisava je lepo i mirno selo, nastalo krajem 19. veka, prvenstveno predviđeno za stanovnike mađarske nacionalnosti. S toga prvo stanovništvo Budisave činili su Mađari i Nemci, a posle Drugog Svetskog rata i Srbi koji danas u Budisavi predstavljaju većinsko stanovništvo. Različite su priče o nastanku imena sela – Budisava, ali većina ih veže za stanovnike koji su jednom tu živeli ili po šumi koja je iskrčena da bi tu niklo baš ovo naselje.

Foto: Gradske info

U Budisavi se nalazi jedan državni vrtić pod imenom „Zeka“ koji postoji već 16 godina, od 2007 godine, i ima sedam grupa od kojih su tri jaslene grupe. Vrtić u jednoj grupi ima i dvojezični rad sa decom, na mađarskom i srpskom.

Osnovna škola u Budisavi nosi naziv po čuvenom srpskom akademiku i književniku Ivi Andriću. Škola je nastala davne 1885. godine, a prva školska zgrada, kako stoji na zvaničnoj stranici škole, nastala je svega godinu kasnije 1886. godine i imala je samo dve učionice. Nastava se uvek odražvala na srpskom jeziku, a nakon Drugog svetskog rata škola je dobila i epitet državne škole. Izgradnja današnje zgrade škole završena je 1966/67 godine. Nastava se izvodi i na srpskom, ali i na mađarskom jeziku.

Foto: Wikipedia/Andrićevci

Selo Budisava kao multikulturno selo od početka svog nastanka ima bogatu kulturnu istoriju. U selu se naime nalaze dva Kulturno-umetnička društva, KUD „Mladost“ i KUD „Petefi Šandor“. KUD „Mladost“ je svoje ime menjalo često, od KUD Budisava, do KUD Bratstvo i jedinstvo, a od 2016 godine nosi ovaj naziv. KUD „Petefi Šandor“ je mađarsko kulturno-umetničko društvo koje ima i etno-kuću koja predstavlja verodstojan prikaz mađarske kuće iz prošoga veka.

Što se tiče verskih objekata, u ovom mestu nalaze se tri različite crkve. Jedna je velelpni pravoslavni objekat – Hram Sabora srpskih svetitelja, druga je Katolička crkva Gospe od Mađara osnovana 1884. godine, a treća je Reformatorska crkva.

Foto: Gradske info

Pored kulturnog života, u Budisavi postoji i dobra ponuda sporta za najmlađe. Fudbalski klub „Dinamo“ postoji već 77 godina, od 1946. godine i ima svoj stadion u centru Budisave. Pored njega tu je Fudbalski klub „Moskva Budisava“, kao i Karate klub „Panter 2011“.

Pored sportskih klubova Budisava ima Dobrovoljno vatrogasno društvo, Dom zdravlja, kao i lep park u cenru grada.

Foto: Gradske info

U Budisavi se pored mirnog, porodičnog života ističe i njegova tranzitna uloga koju ono ima između naselja Kać i Titel, ali i gradova Novi Sad i Zrenjanin.


Prigradsko naselje Kisač nalazi se između naselja Rumenka i Stepanovićevo. Od centra Novog Sada Kisač je udaljen 19 kilometara.

Foto: Wikimedia Commons/Ivan Klinko

U proseku vozilom do centra grada iz Kisača treba oko 25 minuta, zavisno od gužve.

Kisač je selo koje je nastalo u 17. veku, tada za srpsko stanovništvo. U međuvremenu u Kisač stižu i Slovaci čime ovaj kraj postaje, baš poput Budisave, multikulturalna sredina. Danas većinsko stanovništvo čine Slovaci.

Foto: PrtSc/Kulturni centar Kisač

Kisač ima jedan državni vrtić pod nazivom „Lienka“, izgrađenog 1996. godine, a dograđenog deset godina kasnije, 2006. godine. Ovaj vrtić ima i jasličke grupe, a rad sa decom je dvojezični – na srpskom i slovačkom jeziku.

Osnovna škola “Ljudovit Štur” je jedina osnovna škola u Kisaču. Ime je dobila po slovačkom pesniku Ljudovitu Šturu. Škola postoji od 1785. godine, a sadašnja zgrada izgrađena 1968. godine. U novije vreme škola ima i veliku sportsku halu. Nastava se ovde odvija dvojezično, na slovačkom i na srpskom.

Ako neko misli da kultirni život u malom mestu nije moguć, grdno se vara. Kisač je jedno od mesta koje to i dokazuje. Kulturno-informativni centar Kisač koji postoji 36 godina i uokviru ovog centra organizuje mnoge sekcije. Tako su posebno poznate. kako danas, tako i kroz istoriju, likovne i dramske kisačke sekcijefolklornesekcije, ali i brojne manifestacije koje se ovde događaju.

Foto: PrtSc/Instagram/jelena.marinkovicradomirovic

Fudbalski klub „Tatra Kisač“ je fudbalski klub iz Kisača koji broji čak 94 godine postojanja, a svoje treninge redovno drži na stadionu u Kisaču.

Pored fudbalskog kluba, Kisač ima i Sportsko-rekreativno društvo „Smuđ Kisač“ koje se bavi prvenstveno ribolovom. Ovo društvo organizuje brojna ribolovna takmičenja za decu i odrasle, ali i brojne akcije koje bi mogle doprineti samom mestu.

Kisač ima mnogobrojne verske objekte, od Srpske pravoslavne crkve Crkve sveta tri Jerarha, Slovačke evangelističke crkve, ali i Baptističke crkve.

Kisač je poznat i po prirodnim lokalitetima poput jezerceta „Gujdovke“ i „Mlynské jamy“.

Selo Kisač ima park, kao i Lovački dom “Bažant”.

Od nedavno ovo mesto ima i „Novo mesto“ za druženje, odnosno novu urbanu javnu celinu koja je u okviru Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” bila uređena, te time ove godine dobila uređeno dečje igralište, prostor za odmor na otvorenom – klupe i stolice, prostor za tribine i priredbe, kao i parkiralište za vozila i bicikliste.

Foto: ugzins

Cene kvadrata

Cene kvadrata variraju u zavisnosti od kvadrature kuće, ali i od lokacije.

Cena kvadrata kuće raste ili opada u zavisnosti da li je pozicija kuće bliža ili dalja od centra naselja i glavnog puta. Ukoliko je kuća udaljenija od centra i glavne ulice, cena je niža.

Kuće su u proseku skuplje za kupovinu u prigradskom naselju Budisava, nego u prigradskom naselju Kisač.

Kuće od 70 do 100 kvadrata:
Budisava cena kvadrata od 720 do 770 evra
Kisač cena kvadrata od 480 do 495 evra

Kuće od 120 do 150 kvadrata:
Budisava cena kvadrata od 450 do 620 evra
Kisač cena kvadrata od 380 do 770 evra

Kuće od 200 i više kvadrata:
Budisava cena kvadrata oko 550 evra
Kisač cena kvadrata od 301 do 480 evra


Da li je bolje kupiti kuću u Futogu ili Kaću i koje su cene kvadrata?

Preuzmite android aplikaciju.