Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли је битан одабир логотипа у приватном бизнису?

Повезаност корисника са брендом суштина је успешног пословања.
Фото: Unsplash/Aleks Dorohovich

Можда звучи смешно, али за успешан бизнис и препознатљивост, најважнији је одабир имена и логотип.

Стога, научници су изучили више од 500 логотипа како би више сазнали о добром брендирању.

Истраживање су спровели Пословна школа „Montpelier“, Пословна школа „Vestminister„и Школа пословања и економије „Lazaridis“. Резултати истраживања су објављени у Journal of Marketing Research.

Сходно овом истраживању, ланац ресторана брзе хране McDonald’s има препознатљивији, али његов конкурент Burger King има бољи логотип.

Зашто?
Фото: Unsplash/Josue Canales Tecuatl

Логотип Бургер Кинга је дескриптивни логотип – није софистициран, али је врло учинковит.

Дескриптивни логотипи занимљивији од монотоних

Према истраживању, људи више позитивно реагују на дескриптивне логотипе, него на оне који то нису, тј. који су апстрактни попут Мекдоналдсовог или Најковог.

Позитивна реакција значи да се дати бренд доживљава више аутентичним и да више вреди њиховог новца, преноси klix.ba.

Током истраживања израђени су логотипи фиктивног произвођача опреме за планинаре и суши ресторана. Овај први је био дескриптиван, а други апстрактан. На логотипу произвођача опреме за планинаре била је слика планине, а на логотипу суши ресторана била је истакнута суши ролна. Тиме је утврђено да људи позитивније реагују на дескриптивне логотипе.

Лош производ не може ништа да спаси
Фото: Unsplash/Brad Neathery

Ово је утврђено и разматрањем 174 логотипа стартап компанија. Из тога је закључено да су компаније успешније онда када имају описне логотипе. Но, то није увек тако. Људи негативно реагују и на ове логотипе ако је реч о лошем производу.

До оваквог закључка се дошло након што су направљена два логотипа за јестиво уље. Један је био описни, а други је био апстрактни. На описни се позитивно реаговало када би било речено да је то маслиново уље које је укусније и здравије.

Међутим, на њега би се негативно реаговало када би било речено да је то палмино уље. Реакција би била више негативна него на апстрактни лого. Наиме, иако неко купује нпр. палмино уље боље је да их се логотипом не подсећа о каквом производу је дословно реч.

Но, претходно спознато је мање релевантно за велике компаније – да ли је логотип описан или апстрактан игра мању улогу.

То је разлог зашто Мекдоналдс не би требао променити лого. Под њим је светски бренд. Осим тога, за брендове који пружају више услуга попут Убера је прихватљивије да имају апстрактне симболе, а којима се неће везати за нити за једну конкретну услугу, пише онлајн издање пословног листа Fast Company.


Konkurs za ime i logo brzih vozova u Srbiji

 

Преузмите андроид апликацију.