Početna > Život i stil
Život i stil

Da li gazirana voda sme da se pije kad vas boli grlo?

I još neke zanimljive činjenice o vodi sa mehurićima koje niste znali.
Foto: Pexels/Karolina Grabowska

Prirodne gazirane mineralne vode imaju stabilan mineralni sastav i sadrže više otopljenih mineralnih tvari od ostalih voda. U zavisnosti od sadržaja natrijuma, hlorida, kalcijuma, joda, kalijuma i drugih elemenata, definisan je njihov ukus i brojna lekovita svojstva na organizam.

Preporučuju se kod fizičkih aktivnosti, pojačanog znojenja, te kod već izražene dehidratacije organizma.

Gazirana voda je izvrstan osvežavajući napitak koji hidrira telo, ali ima i druge povoljne zdravstvene učinke: pomaže u smanjenju prekomerne telesne težine, olakšava pražnjenje stolice, poboljšava funkciju bubrega, regulaciju telesne temperature, koncentraciju i podstiče raspoloženje.

RN gazirane vode je 3-4, što znači da je blago kisela.

Međutim, pijenje kiselog napitka poput gazirane vode ne čini vaše telo kiselijim, već ga alkalizuje.

Hormon gladi grelin i hormon sitosti leptin deluju na receptore u grlu i stomaku stvarajući osećaj manjeg ili većeg apetita. Gazirana voda deluje na povećanje leptina i povećava osećaj sitosti. Zato čaša ili dve gazirane vode uz obrok smanjuje apetit i korisna je za sve vrste dijeta.

Gazirana voda stimuliše iste nervne receptore kao senf, stvarajući prijatan osećaj zalivanja u ustima koji aktivira naše reflekse gutanja. Zato čaša ili dve gazirane vode može da ublaži posledice upale grla.

Dijetetičari na čuvenoj Mejo klinici, Dženifer Nelson i Katerina Zeratski, kao i Dženifer MekDanijel, stručnjak za ishranu sportista, ističu da je gazirana voda povoljna za naše zdravlje.

Indijanski nutricionista otkriva 5 jednostavnih tajni dugovečnosti

Preuzmite android aplikaciju.