Можда сте чули за људе, поготово оне старије животне доби, који су добили срчани удар након чишћења снега?
Вероватно сте много пута чули да се људима препоручује саветовање са лекаром пре него што започну неки програм физичке активности. То такође важи и за чишћење снега, јер се сматра интензивном физичком активношћу.
Ако имате кардиоваскуларних проблема, дијабетес, болест бубрега или сте тренутно на неком режиму физичке активности, требало би да разговарате са лекаром, пре него што се определите за чишћење снега испред свог дома.
Можда ће вас изненадити, али упозорења која се односе на чишћење снега, вреде и за кориштење машине за чишћење снега. И то се такође сматра захтевном физичком активношћу, иако би барем у теорији, требало да буде лакши задатак, јер део посла ипак одрађује машина.
Кардиолози препоручују да особе које су биле подвргнуте бајпасу или коронарној ангиопластици, или које су већ преживеле срчани или мождани удар, не чисте саме снег.
Ту укључују и садашње и бивше пушаче, особе са дијабетесом, гојазне особе, особе с хипертензијом, повишеним холестеролом и особе које иначе нису физички активне.
Ако сте довољно здрави, па је чишћење снега за вас сигурно, свеједно би требало да предузмете неке мере опреза како би та активност било што „нежнија” према вашем телу. Иако је и гурање машине за чишћење снега напоран посао, ипак је лакши него чишћење снега лопатом.
Одличан савет је и да током једног налета снега чистите снег у неколико наврата. Уместо да чекате да се накупи 20 центиметара снега на тлу, уколико сте у могућности, изађите чим се направи слој од пет центиметара и чишћење ће бити вишеструко лакше.
Такође, увек можете затражити и помоћ комшија или пријатеља, па ће уз овако распоређене снаге ефекат бити и лакши и бржи.
Planeta sve toplija, hoće li čovečanstvo uspeti da zaustavi globalno zagrevanje
Преузмите андроид апликацију.