Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли ће жене у будућности моћи да се породе природно? Ево како царски рез утиче на људску еволуцију

Колико порађање царским резом утиче на људску еволуцију.
Фото: Pexels/Andre Furtado

Како број беба рођених царским резом расте, тако истраживања све више упућују на то да жнене у будућности можда неће бити способне да се породе природним путем.

Наиме, лекари се на порођају најчешће одлучују за царски рез уколико је беба заиста велика, а порођајни канал жене узак. Царски рез у том случају помаже већим бебама и женама са ужом карлицом да преживе порођај. Из тог разлога гени за мањи прођајни канал код жена постаје сада чешћи, што резултује потребом за још већим бројем царских резова.

Међутим, новија истраживања показују да у будућности жене можда неће бити способне да се породе без царског реза, јер учесталост коришћења царског реза може да доведе до значајних промена у људској еволуцији.

Царски рез је повећао јаз између величине новорођенчади и карлица њихових мајки. Многе жене су рођене са мањом карлицом док величина бебине главе расте.

Зашто се ради царски рез?

Некада, у прошлости, веће бебе и мајке са ужом карлицом имале су далеко мање шансе да преживе порођај.

Данас, поред медицинских индикација, већина жена пролази царски рез због стања званог фетално-карлична диспропоција, у којој је бебина глава сувише велика да прође кроз мајчин порођајни канал.

Такође, царски рез је потребан и када се беба не окрене правилно за порођајну позицију.

Статистика промене

Током шездесетих година прошлог века број беба које су биле превише велике за природан порођај биоје – 30 беба на 1.000 порођаја. Данас је овај број порастао на чак 36 беба према 1.000 порођаја. То је, математички гледано, око 10 до 20 пронценат пораста услед ефекта који царски рез има на људску еволуцију.

Модеран стил живота, који са собом повлачи и више седатарни живот, као и конзумирање празних калорија, који је далеко већи него у предходним генерацијама, такође доприноси несразмерном односу величине новорођенчета и карлице њихових мајки.

Међутим, повезаност између царског реза и еволуције истраживања тек морају да потврде, а проблем је што се у међувремену истраживачи се не труде да одвраћају труднице од порођаја путем царског реза.

Ризици царског реза

У просеку једна у три трудноће само у САД се завршавају царским резом. Многи се спроводе као резултат медицинских мера у случају као што је дијабетес, проблеми са кичмом, висока диптрија и остали здравствени проблеми које трудица може да има.

Међутим и сам порођај царским резом са собом носи одређен, и то високи, ризик и за маму и за бебу.

Један од главних је то што се имунолошка функција детета доживотно доводи у питање. Наиме, истраживања су показала да имуни систем бебе има велике бенефите код природног порођаја, јер приликом природног порођаја проласком бебе кроз порођајни канал она покупи велики број корисних бактерија.

Такође велики број деце рођене царским резом имају већи ризик да оболе од астме и гојазности.

Жене које су се породиле царским резом имају већи ризик за побачаје, као и мртворођеност и проблеме са плацентом у будућим трудноћама него жене које су се породиле природним путем.

Преузмите андроид апликацију.