Премијерка Ана Брнабић каже да у области владавине права не постоји ништа важније од уставних амандмана у области правосуђа, који су предмет референдума 16. јануара. Она је после трочасовне седнице Националног конвента о Европској унији, изјавила да је изостанак чланова Радне групе конвента за поглавље 23, скандалозан и несхватљив.
У позиву Националног конвента за ЕУ две теме – даљи кораци у процесу европских интеграција и референдум у јануару. Већи део састанка расправљало се о променама Устава. За тужилаштво кључне су деполитизација и јачање његове аутономије, истичу у Удружењу тужилаца.
У позиву Националног конвента за ЕУ две теме – даљи кораци у процесу европских интеграција и референдум у јануару. Већи део састанка расправљало се о променама Устава. За тужилаштво кључне су деполитизација и јачање његове аутономије, истичу у Удружењу тужилаца.
„Мислимо да ће ове уставне промене довести до напретка у положају тужилаштва, а самим тим и до напретка у владавини права која је, пре свега, за грађане оно што је битно“, каже Сандра Кулезић из Удружења тужилаца Србије.
Промена Устава важна је и за пут ка Европској унији. Ако се на референдуму заокружи не, интеграције би могле бити отежане, мишљења су у Друштву судија Србије.
„Устав се не пише у лабораторији, он се пише у реалним друштвеним условима, са овим или оним политичким актерима, овим и оним удружењима, спољним актерима који утичу на овај или онај начин и онда из те кухиње произилази неки Устав“, каже Драгана Бољевић из Друштва судија Србије.
Предлогу промена зелено светло дале су Венецијанска комисија и Европска комисија, подсећа председник парламента Ивица Дачић.
„Ја мислим да се гласањем ‘за’ развлашћује ова власт. Ако нећете да ова власт утиче на судије и тужиоце онда треба да позовете и да гласте ‘за’. Али и ако не успе референдум, ја ћу се радовати јер ће Скупштина наставити да бира судије и тужиоце“, каже Дачић.
Своје мишљење износи и председница Владе – промена Устава, каже, није политичко, већ национално питање.
„Ово је питање свих питања, где ће људи који су за независност правосуђа и европске интеграција стати на једну страну, а они људи који имају аргументе и сматрају да правосуђе не треба да буде независно од политичког утицаја што је такође легитиман став треба да стану на другу страну“, каже премијерка Ана Брнабић.
Да би грађани боље разумели шта се мења, и на основу тога се изјаснили да ли су за или против промена, неопходно је о томе дебадовати у медијима, најпре на Јавном сервису, једна је од главних порука Националног Конвента за ЕУ.
Откако је започета процедура промене највишег правног акта у делу о правосуђу, кроз различите емисије информативног програма се о тој теми извештавало и дебатовало, одговара уредница централног Дневника.
„Некако је РТС најчешће прва мета у коју се гађа да нешто ије урадио. Волела бих да се призна оно што је урађено до сада и да се договарамо. Сутра је прва дебата. Биће их још колико год будемо у могућности да их организујемо и због празника, до 16. јануара. Али, свакако не бежимо од тога и, свакако, ћемо радити као што смо радили до сада“, каже Бојана Млађеновић, уредница Другог дневника.
Ставови чланова Радне групе Конвента за поглавље о правосуђу и владавини права овога пута нису се чули јер се нису појавили.
Преузмите Андроид апликацију.