Džozef Bajden je nameravao da pređe na čiste tehnologije i oslobodi se energetske zavisnosti od Saudijske Arabije, ali ga je rat u Ukrajini usporio na oba puta.
Šest meseci pre izbora za Kongres, Amerikanci plaćaju gorivo skuplje nego ikad. Dok su prošlog oktobra u proseku izdvajali 3,3 dolara po galonu, danas galon plaćaju 4,3 dolara (otprilike 124 dinara za litar).
Rat u Ukrajini pokrenuo je energetsku krizu, a šef Bele kuće još je i zabranio uvoz ruske nafte da bi kaznio Moskvu zbog napada na Ukrajinu. Zbog toga je vašingtonska administracija prinuđena da, suprotno onome što je obećavala, podstiče domaću proizvodnju nafte i drugih zagađivača vazduha.
Organizacije za zaštitu životne sredine kritikuju Bajdena da je zarad kratkoročnih interesa skrenuo s dugoročnog kursa, a to je borba protiv klimatskih promena. Avenija Pensilvanija ranije je predložila da država sa 300 milijardi dolara pomogne proizvođačima obnovljivih izvora energije i za četvrtinu smanji emisiju štetnih gasova do 2030. Iako je predlog prošao u Predstavničkom domu, Senat nije dao „zeleno svetlo” jer su se, osim republikanaca, usprotivili i pojedini demokratski senatori.
Kako je nafta ponovo u modi, Bajden će morati da se približi još nečemu, tačnije – nekome od koga je želeo da se distancira. Saudijska Arabija je blizak američki saveznik, ali nova administracija ne želi da pokaže prisnost i s prestolonaslednikom Muhamedom bin Salmanom, za koga je Centralna obaveštajna agencija zaključila da je naredio masakriranje disidenta Džamala Hašogija 2018. u Istanbulu.
Bajden je smatrao da je njegov prethodnik Donald Tramp bio isuviše popustljiv prema saudijskom princu, a prema pisanju liberalnih medija, upravo je to razlog zašto je naslednik trona u Rijadu nedavno uložio dve milijarde dolara u tek pokrenutu kompaniju Trampovog zeta Džareda Kušnera. Kako piše „Veniti fer”, Saudijska Arabija je na prinčevo insistiranje izdvojila pomenuti novac iako su ostali članovi saudijskog državnog fonda upozoravali da je investicija u novi Kušnerov biznis „rizična”, „preterana” i „ni u čemu nezadovoljavajuća”. Mediji podozrevaju da ovde nije reč o običnom poslovanju, već da Muhamed bin Salman vraća uslugu nakon što ga je bivši američki predsednik branio uprkos tvrdnjama CIA.
Iako je Bajden u kampanji obećao da će od zalivske kraljevine napraviti „otpadničku državu”, njegova administracija nije uvela sankcije Rijadu ni zbog Hašogijevog ubistva ni zbog stradanja civila i razaranja u jemenskom ratu, u koji je Saudijska Arabija aktivno uključena. U početku je aktuelna vašingtonska administracija ignorisala princa, ali od početka rata u Ukrajini traži način da popravi odnose s Rijadom i isposluje veću proizvodnju nafte. Kako je pisao „Volstrit džornal”, Bajden je prestolonaslednika pozvao telefonom, ali je ovaj odbio da se javi. Za dvor u Rijadu nije dovoljno što se Amerika setila da Muhamed bin Salman postoji, već traži i da Bajden zaboravi na Istanbul i bilo kakvo izopštavanje, kako monarhije, tako i njenog prestolonaslednika.
Guljaš: Mađarska i nemačka ekonomija bi bile uništene bez ruskog gasa
Preuzmite android aplikaciju.