Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pozvala je nedavno vlade širom sveta da povećaju poreze na alkohol i zaslađena pića.
Kako se navodi, zdravstveni problemi prouzrokovani konzumiranjem alkohola i zaslađenih pića sve više opterećuju zdravstvene sisteme, a ova organizacija smatra da će povećanjem cena tih proizvoda odvratiti ljude od kupovine.
Objavljen je i priručnik u kome se navodi da je većina poreza na alkohol u svetu „niska i nije optimalno osmišljena”, kao i da se vino uopšte ne oporezuje u 22 zemlje sveta, i to uglavnom u Evropi.
„Upravo je vino alkoholno piće koje ljudi najčešće konzumiraju u svrhu rekreativnog pijenja alkohola“ piše „Dojče vele”.
Prema informacijama sa sajta poreske fondacije iz avgusta 2021. godine, zemlje južne Evrope koje su poznate po svojim vinima – kao što su Francuska, Grčka, Portugalija i Španija – ili ne oporezuju vino kroz akcize ili to čine po veoma niskoj stopi.
Države koje su severnije imaju tendenciju da ubiru veće namete. Portal navodi da je naplata akciza na vino postojala tada u 13 zemalja i to po veoma različitim stopama. Najveće su bile u iznosu od 2,5 do 3,20 evra po boci i imale su ih: Irska, Finska i Velika Britanija.
Najniže stope bile su u zemljama dobro poznatim po svojim vinima: Francuskoj, gde se naplaćivala veoma niska akciza od 0,03 evra, po boci, Malta 0,15 i Poljska 0,29 evra. Sve ove evropske zemlje takođe naplaćuju porez na dodatu vrednost (PDV) za vino.
Poznavaoci tržišta vina kažu za „Politiku” da je osim ove činjenice i naplate izuzetno niskih taksa na vino, interesantno i to da u Evropskoj uniji vina imaju sve veći procenat alkohola – i do 17 odsto, pa su u nekim zemljama, poput Nemačke i Austrije, počeli da zabranjuju da se takvo vino isporučuje na tržište.
Izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom važna za građane i privredu
Preuzmite android aplikaciju.