Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли би већи порез на алкохол смањио потрошњу?

Светска здравствена организација (СЗО) позвала је недавно владе широм света да повећају порезе на алкохол и заслађена пића.
Фото: Unsplash/mariadasdores

Како се наводи, здравствени проблеми проузроковани конзумирањем алкохола и заслађених пића све више оптерећују здравствене системе, а ова организација сматра да ће повећањем цена тих производа одвратити људе од куповине.

Објављен је и приручник у коме се наводи да је већина пореза на алкохол у свету „ниска и није оптимално осмишљена”, као и да се вино уопште не опорезује у 22 земље света, и то углавном у Европи.

„Управо је вино алкохолно пиће које људи најчешће конзумирају у сврху рекреативног пијења алкохола“ пише „Дојче веле”.

Према информацијама са сајта пореске фондације из августа 2021. године, земље јужне Европе које су познате по својим винима – као што су Француска, Грчка, Португалија и Шпанија – или не опорезују вино кроз акцизе или то чине по веома ниској стопи.

Државе које су северније имају тенденцију да убиру веће намете. Портал наводи да је наплата акциза на вино постојала тада у 13 земаља и то по веома различитим стопама. Највеће су биле у износу од 2,5 до 3,20 евра по боци и имале су их: Ирска, Финска и Велика Британија.

Најниже стопе биле су у земљама добро познатим по својим винима: Француској, где се наплаћивала веома ниска акциза од 0,03 евра, по боци, Малта 0,15 и Пољска 0,29 евра. Све ове европске земље такође наплаћују порез на додату вредност (ПДВ) за вино.

Познаваоци тржишта вина кажу за „Политику” да је осим ове чињенице и наплате изузетно ниских такса на вино, интересантно и то да у Европској унији вина имају све већи проценат алкохола – и до 17 одсто, па су у неким земљама, попут Немачке и Аустрије, почели да забрањују да се такво вино испоручује на тржиште.

Izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom važna za građane i privredu

Преузмите андроид апликацију.