Без обзира на то да ли сте пушач или талац дуванског дима у затвореном простору, свима нам се „смеши“ закон о забрани те лоше навике. Шта ви мислите о томе?
У циљу превенције и борбе против канцера, а у оквиру кампање „Рак је излечив“, покреће се иницијатива да се забрани руковање запаљивим дуванским производима у свим јавним затвореним местима.
С разлогом се у јавности спекулише о тој теми јер је у питању употреба цигарета чијим сагоревањем се емитују штетне супстанце, без обзира да ли их директно удишете, издишете или пасивно уносите у себе.
Иако је конзумирање цигарета ствар избора, полако се употреба тог „избора“ сужава и смањује само на отворен простор. Уколико питате пушаче о том закону, одговор је наравно негативан.
Можда тај закон изазива многим потрошачима нелагоду и делује ограничавајуће, али засигурно има за циљ промовисање превенције у тој суровој борби против опаке болести, такорећи у сврси колективног добра.
Изабрати дувански дим је једно, али статистички подаци су нешто сасвим друго и они говоре о великом броју здравствено угрожених људи на годишњем нивоу, а та бројка иде и до 6.000 оболелих од којих 4.600 људи у просеку изгуби живот.
Осим што је веома штетна такође је и скупа навика за коју је потребно издвојити око девет одсто свог дохотка на цигарете и остале дуванске производе, показује истраживање Института економских наука.
Земље са високо развијеном свести о тој теми одавно показују то и у пракси, високом стопом непушачког дела становништва.
Иако спада у земље са најмање пушача на свету, Нови Зеланд је однедавно увео закон по коме ће бити забрањена продаја цигарета свим становницима рођеним од 1. јануара 2009. године и свим надаље млађим становницима и током целог њиховог живота.
Уколико дође до усвајања таквог закона, да ли тој лошој навици прети изумирање и да ли је тада конзумирање цигарета исплативо, шта ви кажете?
Преузмите андроид апликацију.