Захваљујући прекограничној сарадњи и финансијској подршци Европске уније, чувени Рокин салаш код Суботице биће обновљен и претворен у етно-кућу. То ће бити резултат сарадње етнолошких организација Србије и Мађарске у пројекту који има за циљ повезивање младих и традиције.
Кампови за младе и омладински фестивали, како је представљено на партнерској конференцији у Суботици, треба да заинтересују младе за традицију њихових предака. Да би се у томе успело, потребно је адекватно место за те активности, у традиционалном духу. Захваљујући овим циљевима ново рухо добиће непокретно културно добро – Рокин салаш код Палића.
„Циљ овог пројекта је да млади негују културу завичаја и оставштину наших предака и културу овог поднебља на савремени начин“, сматра Иштван Хуло из удружења „Етно лајф“.
Поменути салаш налази се у заштићеном природном подручју, које је као и традиције, такође део наслеђа младима, којима овим пројектом желе скренути пажњу на важност очувања тог подручја и у будућности.
„И они морају, најпре, знати шта чувамо, шта су природне вредности, који су изазови њихове заштите и унапређења“, истиче Тамаш Винко из Удружења љубитеља природе „Рипариа“.
Пројекат добија још више на значају ако се зна да у Војводини по законским нормама и у оригиналном облику постоји свега једна етно кућа, у Бачкој Тополи.
Izložba „Inspirisani Italijom“ u Galeriji Narodnog muzeja u Kikindi
Преузмите андроид апликацију.