Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Čudesni spomenici Egipta

Za mnogobrojne turiste iz Srbije Egipat je asocijacija isključivo na hedonističke rizorte u Hurgadi i Šarm el Šeiku i ronjenje u šarenom podvodnom svetu Crvenog mora.
Foto: Unsplash/Lea Kobal

Ova fascinantna država mnogo je više od toga. Sa svojom očaravajućom pustinjom oivičenom zelenim oazama duž Nila, bogatom kulturom i istorijskim spomenicima antike od neprocenjive vrednosti u Egiptu se, osim na plažama, može uživati na bezbroj drugih načina.

Osim svima znanih piramida postoje i drugi lokaliteti koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Sa dobrim razlogom, prošle godine Egipat je izabran za top destinaciju od strane renomiranih vodiča “Lonely planet”.

Kairo i piramide
Foto: Unsplash/Spencer Davis

Prestonica Egipta, prašnjavi megalopolis koji krije brojne zanimljivosti ne nađe se često na egipatskoj ruti prosečnog turiste. Ovaj neverovatni grad, međutim, prava je riznica ne samo najvrednijih antikviteta već i toplih i druželjubivih lokalaca koji će rado podeliti sa gostima priče o životu u trećem najvećem gradu Afrike.

Foto: Pexels/Tarek Hagrass

U Kairu nikako ne bi trebalo propustiti Muzej Egipta sa preko sto hiljada izloženih predmeta uključujući mumije, te posetu kairskom 187 metara visokom tornju sa kod se pruža neverovatan pogled na grad, ali i kratko krstarenje Nilom uz zalazak sunca.

Posebnu pažnju naravno zaslužuju piramide u obližnjoj Gizi.

Luksor i grobnice

Nadimak grada Luksora koji se nalazi na jugoistoku Egipta je “muzej na otvorenom”. Pa ipak, Luksor je u svojoj jedinstvenosti još mnogo više od toga. Teško da postoji lokalitet koji se može porediti sa ovim kada se radi o arheloškim nalazištima kojima Luksor obiluje.

Njegove znamenitosti datiraju iz doba drevne Tebe, grada u starom Egiptu koji se nalazio baš na mestu današnjeg Luksora.

Zvezda grada je veliki kompleks hramova iz doba starog Egipta, posvećenoj tebanskoj trijadi bogova – Amonu, njegovoj ženi Mut i sinu Konsu bogu Meseca.

Foto: Unsplash/Calin Stan

U kompleksu se ističe dvorana sa stubovima koju je izgradio Tutankamon, dok je kolosalne sedeće statue i obeliske naručio Ramzes II.

U svoje vreme Aleksandar Veliki je ovde podigao kapelu, a za vreme Rimljana tu su bile i četiri crkve. Osim magije antike, Luksor nudi i duh modernog grada od pola miliona stanovnika koji živi i raste uz istočnu obalu reke Nil.

Foto: Unsplash/Flying Carpet

Još jedan fascinantan lokalitet, nekropola, i Dolina kraljeva je sa druge, zapadne strane reke. Nekropola se sa svojim brojnim grobnicama i hramovima ubraja u Svetsku baštinu čovečanstva, a zbog dimenzije lokaliteta iskopavanja u njoj traju neprekidno.

U okruženju grada rasute su drugi zagonetni spomenici kao što je velelepni hram Karnak.

Abu Simbel i hramovi

Kada nastavimo na jug pronaći ćemo maleni nubijski grad po imenu Abu Simbel, na samoj granici sa Sudanom. Abu Simbel je sinonim za istoimeni impozantni kompleks hramova koji je “ugrađen” u stene, a nalazi se uz jezero Naser, jedno od najvećih veštačkih jezera na svetu.

Foto: Unsplash/Jorge Fernandez

Duga istorija hramova Abu Simbela koje je sagradio Ramzes II više od hiljadu godina pre Hrista nama je poznata od 1813. kada je kompleks otkriven.

Jedna od natipičnijih razglednica iz Abu Simbela predstavlja četiri kolosalne faraonske statue. Posvećena je graditelju Ramzesu i simbolizuje veličinu i snagu egipatskih faraona.

Neverovatna činjenica je da su hramovi bili ugroženi prilikom gradnje obližnje asuanske brane, te su kompletno isečeni na blokove, te preseljeni i rekonstruisani na višem tlu.

Ovu arheološku operaciju vodio je sam UNESCO a ko priču ne zna ne bi primetio ništa neobično u vezi sa hramovima.

Autor teksta: N.K.

Jedinstvene avanture na prugama Evrope

Preuzmite android aplikaciju.