Црвена боја се налази у природи: у цвећу, воћу, драгом камењу, ватри и крви. Симболично је повезана са много значења, од пожуде и љубави до моћи, опасности и смрти. Научници и психолози повезују црвену са мушком доминацијом, агресијом и победом.
У књизи Црвена – историја боје из 2016. године, стручњак за симбологију Мицхел Пастоуреау написао је следеће: „Црвена је архетипска боја, прва боја којом су људи овладали, произвели, репродуковали и разбили на различите нијансе постичући њен примат над свим другим бојама кроз миленијуме”.
Када се користи за бојење женског доњег веша, дирљива симболика црвене боје се повезује са друштвеним перцепцијама женске сексуалности и оснаживања. Током неких делова деветнаестог века, модерне нијансе црвене у женској одећи укључивале су гримизно, кардинал, гранат, рубин, мак, па чак и „мутно дубоку нијансу“ названу „античко црвено“ (Харпер’с Базаар, 1868). Ипак, мишљења о доњем вешу јарких боја, различито су разматрана од оног што је окарактерисано одвратним и неприкладним, па до стилизованог и елегантног.
Пошто црвена боја толико подсећа на романтику, страст и еротичност, црвени доњи веш ће вероватно увек носити ту конотацију. Ипак, последњих година, креатори и потрошачи доњег веша доводе у питање повезаност доњег веша са сексуалношћу, уместо тога преформулишући је као алат за самооснаживање.
Пред празнике можемо приметити да су излози многобројних радњи изложили углавном црвене одевне предмете и доњи веш. Шта обући за дочек нове године, која одевна комбинација највише одговара испраћању старе и ишћекивању нове. Да ли нешто са шљокицама, сатенско или пак црвено плишано. Све то су питања која се смењују око припреме за најлуђу ноћ, но једно је сигурно оба пола се одлучују за црвени доњи веш, неко да носи, а неко да посматра. По веровању црвена боја мора бити у додиру са кожом, веш не нарушава одевну комбинацију, док ношење црвене боје за дочек, по савременом веровању доноси љубав у наш живот.
Кратка историја црвеног веша
Антички црвена
Црвена је била модерна боја европских и америчких женских хаљина од средине до краја деветнаестог века, али није увек сматрана погодном за доњи веш. Током овог периода, слојеви који су се носили непосредно уз кожу били су обично бели. То је делимично било и зато што се веш прао често, али је и цена пигмената била веома висока. На исти начин, корсети су најчешц́е били необојени или обојени бојама које се сматрају практичним попут сиве и црне.
Црвена би се такође могла сматрати бојом која опрашта, као што је Годијева дамска књига објавила 1870. године: „Многе даме које су се противиле црвеним корсетима, пре неколико година, сада их носе радије него све друге, јер задржавају свеж, топао изглед.”
Међутим, већ и део деветнаестог века, корсети јарких боја сматрани су испразним и непристојним. Ово осећање се огледа у следећем упозорењу, цитираном из британског часописа Ванити Фаир из 1875: „Не опонашајте оне који воле корсете у боји. Дама треба да носи само бели корсет.” Овај неодобравајући став се на крају променио до краја века, што је довело до популарности нових, синтетичких боја.
Средином двадесетог века доњи веш се пласирао женама у безброј нијанси црвене, укључујући пламен, светлу ружу, зачин, трешњу, петарду и сирену. Сматрале су се забавним и смелим нијансама за оживљавање нечије гардеробе и често су комбиноване са црном за „драматичан изглед“ (Вомен’с Веар Даили, 1952). Од покрета за сексуално ослобађање 1960-их, црвено доње рубље је развило романтичније и заводљивије асоцијације, стекавши репутацију „секси“ и „експлозивно“.
Сексуалност уз сатен и чипку
Време настанка праве чипке је ренесанса, период када се у уметности напушта тешки средњовековни колорит, па се и у обликовању текстила тражи нова лепота у једноставности и чистоти белине. У контрасту са сатеном и чипком, овакав гладак грудњак је елегантан, такође оптички ствара бујан деколте. Широко постављене каишеве остављају предњи део груди веома голим, што је веома, сексипилно. Очаравајући дизајн и удобност без граница су основа квалитета сваке нове колекције која комбинује материјале и нијансе. Чипка никада неће изаћи из моде, само је потребно да је изнесете на свој начин.
Моћ црвене боје данас
Доњи веш није нешто резервисано само за одређене типове тела и ношење у посебним приликама. Сви заслужују да се осећају секси и да носе оно што их чини да се осећају невероватно, без обзира на то како им то изгледа. Руби црвена боја се повезује са „страшћу, животом, снагом, привлачношћу и љубављу. Црвен боја је „боја с потписом“, јер одговара животној ватрености, јачини и оном нежнијем романтичном. Неки црвени доњи веш, испод сјајне одеће, са црвеним кармином и нијансом црвене косе, чини да се осећамо најбоље и спремнима да преузмемо свет. Облачење црвеног доњег веша помаже вам да уђете у свој секси алтер его. Црвена је смела, видимо је као боју коју носите када желите да дате изјаву. Има само нешто у томе што виче моћ.
Преузмите андроид апликацију.