Vlada Crne Gore saopštila je da je potrebno nastaviti aktivnosti na osnovu obostrano prihvatljivog modela kako bi se pronašle najprikladnije administrativne procedure za ukidanje bilateralnog sporazuma sa SAD o imunitetu.
To je navedeno u Informaciji o stanju pristupnih pregovora sa EU, koja je usvojena na poslednjoj sednici Vlade, u delu dokumenta o poglavlju 31, koje se odnosi na spoljnu i bezbednosnu politiku.
Crna Gora je sa Sjedinjenim Američkim Državama u maju, 2007. godine, potpisala Sporazum o statusu snaga (SOFA), kojim je regulisan privremeni boravak američkih vojnika na crnogorskoj teritoriji.
Sporazum su 1. maja u Vašingtonu potpisali tadašnji američki državni sekretar Kondoliza Rajs i crnogorski predsednik Filip Vujanović.
Međutim, Evropska unija (EU) je odmah kritikovala potpisivanje takvog ugovora o neizručivanju američkih i crnogorskih državljana Međunarodnom krivičnom sudu (MKS), navodeći da je u suprotnosti sa uputstvima Brisela.
Evropska komisija (EK) je u svojim izveštajima o napretku Crne Gore tj. napretku u pridruživanju EU isticala da Crna Gora treba da prilagodi sporazum sa SAD o imunitetu njenih i američkih državljana pred Međunarodnim krivičnim sudom stavovima Evropske unije, s obzirom na to da se Crna Gora tim sporazumom obavezala da neće predavati američke državljane Međunarodnom krivičnom sudu osumnjičene za ratne zločine i ujedno zadovoljiti interese Sjedinjenih Država koje ne priznaju Međunarodni krivični sud.
Tada su crnogorski zvaničnici uveravali da će pravni eksperti naći neko rešenje.
Raskid ugovora, koji su Crna Gora i SAD potpisale 2007. godine, uslov je za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 31 posvećenog spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici.