Početna > Srbija
Srbija

Čomić: Ljudska prava treba da budu naša tema svaki dan

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić, na Međunarodni dan ljudskih prava, poručila je na otvaranju „Foruma ljudskih prava – Srbija u 2021. godini“ da o toj temi ne treba govoriti samo 10. decembra, već svakog dana.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Čomić je istakla da će predstavnici države, civilnog sektora, međunarodnih institucija i stručnjaci na današnjem Forumu diskutovati o pristupu ljudskim pravima, siromaštvu i ciljevima održivog razvoja i društvenom dijalogu u našoj zemlji i najavila početak izrade Strategije o ljudskim pravima.

Ona je navela da su svi učesnici zapravo aktivisti i aktivistkinje za ljudska prava, koji su danas na zadatku, kako je rekla, da ocene „koliko o ljudskim pravima sanjamo, a kakva nam je java“.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković navela je da je to telo primilo najviše pritužbi građana povodom diskriminacije na osnovu starosnog doba.

Janković je dodala da je zbog toga ove godine fokus bio na diskriminaciji dece i starih, i poručila da su, pored starosnih, posebno osetljive grupe žene, osobe sa invaliditetom, nacionalne manjine, posebno romska i LGBT+ populacija.

Potpredsednica Narodne Skupštine Elvira Kovač poručila je da, iako zakoni u Srbiji prepoznaju pojam individualnih i kolektivnih prava, to nije garant da će se sprovoditi.

„Vidimo da određene manjinske grupe u praksi osećaju da njihova zakonom zagarantovana prava nisu u potpunosti poštovana i da se još uvek suočavaju sa diskriminacijom, patrijarhalnim stavovima i određenim negativnim ponašanjem“, rekla je Kovač.

Sve institucije treba da sarađuju, ocenjuje ona, manjinske zajednice prvo upoznaju sa svojim pravima i da ona zažive u praksi.

Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Nataša Dragojlović takođe je podvukla razliku između deklarativnih prava o kojima se priča i svakodnevnog života građana.

„Ljudska prava u Srbiji nisu dovoljno zaštićena, nivo zaštite ljudskih prava je normativno dobro regulisan, a u praksi se još učimo tome da je u centru pažnje čovek, individua sa svojim ljudskim pravima i nosilac suvereniteta u ovoj zemlji“, navela je Jovanović.

U svim dokumentima i izjavama političara, kako je rekla, potenciraju se osnovna ljudska prava, ali, dodaje, iako bez njih nema života „to nije dovoljno za dostojanstven život“.

„Pitanje je da li postoji svest ljudi da zaista imaju ta prava koja su navedena u Ustavu i u strategijama i da im se garantuju zakonima“, rekla je ona.

Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija – Fransoaz Žakob, zamenica šefa misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) – Sara Gruen i šef misije Saveta Evrope – Tomas Flesenkemper, pohvalili su domaće institucije zbog saradnje na polju ljudskih prava i uspostavljanju dobrog normativnog okvira.

Oni su posebno istakli probleme na kojima treba raditi u budućnosti, kao što su bezbednost u javnom prostoru, sloboda medija i bezbednost novinara, sloboda izražavanja i okupljanja, suzbijanje govora mržnje i glorifikacije ratnih zločinaca.

Izvoz zaštitne obuće i odeće za RF više od 5 miliona evra

 

Preuzmite androidaplikaciju.