Мада нико не очекује да ће Федералне резерве моћи брзо да угуше инфлацију, снажно повећање каматних стопа америчке централне банке једва да је имало утицај на раст потрошачких цена, оцењује телевизија Си-Ен-Ен (ЦНН) у данашњем прилогу.
„Поглед на септембарске податке о потрошачким ценама показује да нам сада није много боље него у марту, када је ФЕД кренуо с агресивним монетарним пооштравање. Тада је раст потрошачких цена износио 8,5 посто на годишњем нивоу, а сада 8,2 процента“, наводи се у коментару под насловом „ФЕД губи рат против инфлације“.
Базна инфлација у САД, из које су изузете променљиве категорије хране и енергије и која се генерално сматра поузданијим барометром опште инфлације, достигла је у септембру 6,6 посто међугодишње, што је њен највиши ниво од 1982. године, напомиње се даље.
„Извештај о инфлацији је апсолутна катастрофа. Он показује да шта год званичници ФЕД-а раде, једноставно не функционише“, написао је Кристофер С. Рупки, главни економиста у компанији за истраживање финансијских тржишта Фњдбондс.
ФЕД је појачао напоре да истисне инфлацију из америчке економије свим расположивим средствима, примењујући огромно повећање каматних стопа у нади да ће умањити потражњу за робом и услугама.
Међутим, упркос подизању камата невиђеном брзином, мало је знакова да ће цене попустити. Ипак, ФЕД је одлучан да остане на свом путу, при чему рачуна да снажно америчко тржиште рада може да толерише притисак виших трошкова задуживања, додаје се у прилогу.
Извештај о септембарској инфлацији, вишој него што се очекивало, последњи је озбиљан снимак економског стања који ће креатори политике ФЕД-а размотрити уочи њиховог следећег састанка почетком новембра, и он недвосмислено гарантује још једно повећање кључне каматне стопе од 0,75 одсто, оцењује ЦНН.
Инвеститори сада дају 97 посто шанси четвртом узастопном подизању стопе за три четвртине процентног поена.
Преузмите андроид апликацију.