Почетна > Нови Сад

Нови Сад Србија

Чистији ваздух у Новом Саду, Бор у трећој категорији загађења

Побољшање квалитета ваздуха током 2020. године забележено је у Новом Саду, у којем је квалитет ваздуха поново прве категорије, резултати су Извештаја о стању животне средине за 2020, који је усвојен данас на седници Одбора за заштиту животне средине.
Фото: Градске инфо

Према подацима из извештаја који ради Агенција за заштиту животне средине Зајечар, Краљево, Ваљево и Суботица и даље су прекомерно загађени градови, као и агломерације Београд, Панчево, Смедерево, Бор, Косјерић, Ужице и Ниш.

Нови Сад је у протеклих пет година прекомерно био загађен само 2019. године, за разлику од Крагујевца где је те године забележен чист ваздух, док је у периоду од 2016. до 2018, као и током 2020. овај град категорисан као претерано загађен.

Зрењанин и Параћин су по први пут 2020. сврстани у градове са прекомерно загађеним ваздухом.

Бор је сврстан у трећу категорију квалитета ваздуха услед прекорачења ганичних вредност сумпор-диоксида, а такође, током 2020. у овом граду је регистровано повећање епизода са концентрацијама угљен диоксида опсних по здравље људи, док је садржај олова у овом периоду два пута већи од дозвољене годишње граничне вредности.

Оцењено је да ови подаци указују на обавезу даљег спровођења мера на смањњу загађења на овим територијама наше земље.

Помоћница директора Агенције за заштиту животне средине Тамара Пауновић рекла је да је Агенција током 2020. године проширола своју мрежу станица успостављањем аутоматских мерења у Вршцу и Новом Пазару.

Додала је да је и успостављена станица у Параћину која је због штете нанете поплавама 2014. године није била у функцији.

„Проширен је и програм мониторинга на станицама у Ужицу и Београду на станици Врачар, покретањем аутоматског мерења ПМ 10 и ПМ 2,5 честица,“ навела је Пауновић.

Када је у питању извештај о делу алергеног полена, Пауновић је казала да су у 2020. години највише вредности укупне количине поленових зрна за дрвеће – полен брезе биле у Новом Саду, за полен траве на Златбору, док је у Врбасу за полен амброзије као најинванзивније коровске биљке.

Навела је да се мониторинг алергеног полена у државној мрежи обавља на 27 мерних места на територији Србије и додала да се по европскм стандардима и по акредитованој методи прати 25 алергених врста полена у нашој земљи.

У овиру Извештаја о стању животне средине у Србији, који је усвојен у Народној скупштини представљени су и резултати за 2020. о квалитету воде и земљишта, управљању отпадом, нејонизујућим зрачењима, али и буци и биодиверзитету, као и одрживом развоју.

На седници су поред предсваника Агенције, били и представници Зелене столице и Министарства за екологију и заштиту животне средине.

У оквиру друге тачке едневног реда Разно помоћница ресорног министра Александра Имширагић Ђурић захвалила се Агенцији на преданом раду и сарадњи са министрством.

Она је истакла да су актуелна четири нова Закона у домену заштите животне средине и рекла да се нацрт, измене и допуне Закона о заштити животне средине могу погледати на сајту министарства.

„Закон ће бити од другог до 21. децембра на јавној расправи“, рекла је Имширагић Ђурић.

Такође, навела је да се по први пут у Србији ради на Закону о контроли опасности од великих удеса, који укључује опасне супстанце и најавила да је Закон од 10. до 29. децембра на јавној расправи.

Ђурић је поручила и да су у припреми Измене Закона о процени утицаја и стратешкој процени утицаја на животну средину.

Осврнула се и на Програм заштите ваздуха са акционим планом, за који је јавна расправа завршена 8. децембра и за који се управо ради извештај о учешћу јавности у току расправе.

„Интересовање је било велико и имали смо много конструктивних коментара. Надам се да ћемо овај документ ускоро ставити на дневни ред на усвајање“, казала је она.

Извештај и предлози који су усвојени на данашњој скупштини представљени су у циљу унапређења заштите животне средине и служе доносиоцима одлука да утврде стратегију за подизање квалитета живота у нашој земљи на виши ниво.


Podnošenje inicijativa za Februarsku nagradu do 31. decembra

 

Преузмите андроид апликацију.