Магистратско одељење за заштиту животне средине Града Беча је покренуло пројекат „чиповања“ слепих мишева како би се испитало њихово кретање у граду.
У Бечу живе 22 врсте слепих мишева, а истраживачи ће ухватити животиње, поставиће одашиљаче на њих и пустити их на слободу како би пратили њихово кретање.
У резервату ,,Lainzer Tiergarten“ слепи мишеви ноћу лове инсекте и пију воду, па научници на подручју резервата стално постављају мреже. Тренутно су у потрази за женкама које носе младе како би отркили где се налазе станишта слепих мишева у граду. Циљ им је да спрече њихово уништавање.
Слепи мишеви су као и неке врсте птица одани станишту. На месту на коме живе могу да проведу деценије, па и векове.
„Ако изгубимо једно такво место, где млади долазе на свет, онда је то велики губитак“, објашњава Фердинанд Шмелер из Магистратског одељења за заштиту животне средине.
Одашиљачи који се постављају на животиње тешки су неколико грама и после неког времена отпадну. Истраживачи су пре свега заинтересовани за слепе мишеве који живе на крововима и између зграда. Често ухвате водене вечерњаке, врсту слепих мишева који се препознају по великим ногама за хватање инсеката са површине воде. Они се пуштају на слободу, јер се о њима поседује довољно података.
Научници се такође ослањају на становништво за информације о месту размножавања слепих мишева како би се они заштитили.
Преузмите андроид апликацију.