Početna > Život i stil
Život i stil

Cink i koža

Cink je mineral veoma važan za zdravlje i lepotu kože i kose. Iako se često govori o nedostatku drugih minerala ili vitamina u organizmu, cink se često zaboravlja. U razvijenim zemljama se nedostatak cinka često beleži zbog nepravilne ishrane, nedovoljnog unosa namirnica koje sadrže cink i konzumiranja alkohola.
Foto: Pixabay/Kjerstin_Michaela

Zbog učestalosti problema, postoje tvrdnje da polovina svetske populacije pati od nedostatka cinka. Najčešći simptomi nedostatka cinka su suva koža, akne, česte upale i infekcije kože, otežano zarastanje rana, suva i lomljiva kosa, lomljivi nokti i bele fleke na njima.

Izvori cinka

Izvori cinka su različiti. Najviše se nalazi u mesu (piletina, govedina, ćuretina, iznutrice), ribi, školjkama, morskim plodovima, mleku i mlečnim proizvodima. Rooibos čaj ​​sadrži i cink, pa se preporučuje da ga pijete kod akni i raznih dermatitisa. Vegetarijancima je potrebno više cinka nego ljudima koji jedu meso, pa čak i do 50 odsto više. Ali određene metode pripreme hrane, kao što je natapanje pasulja i zrna u vodi, mogu smanjiti njenu količinu. Cink je važan jer održava nivo šećera u ravnoteži, igra ulogu u deobi ćelija, kao i formiranju proteina. Nedostatak cinka opisan je i dokazan tek 1961. godine. Nedostatak cinka može izazvati usporavanje rasta i razvoja dece, komplikacije u trudnoći, neodgovarajući odgovor imunog sistema i povećanu osetljivost na infekcije. Cink pokazuje određenu direktnu aktivnost protiv virusa (posebno prehlade) i herpesa, ali tačan mehanizam delovanja još nije poznat.

Foto: Pexels/Anna Shvets
Značaj cinka

Cink ima mnogo važnih uloga jer je gradivni blok mnogih enzima. Takođe učestvuje u mnogim metaboličkim procesima u telu, važan je u imunološkim procesima, kao i za reproduktivne organe. Štiti od hroničnog umora, a važan je i za zdravlje kose i kože. Najčešći simptomi nedostatka cinka vezani za kožu i kosu su suva koža, akne, česte upale kože koje ne prolaze, kožne infekcije, otežano zarastanje rana, suva i lomljiva kosa, lomljivost i bele fleke na noktima. Ako sumnjate na nedostatak cinka, treba ga nadoknaditi konzumiranjem određenih namirnica ili u tabletama. Uobičajena dnevna doza cinka u tabletama je 10 do 20 mg i uzima se 6 do 8 nedelja. Ukoliko se uzima duže vreme, posebno uz određene lekove, neophodna je konsultacija sa lekarom.

Lokalna primena cinka na kožu i dejstvo dehuma je poznato već dugi niz godina. Poznato je da lokalni cink ima antiinflamatorno dejstvo, pa se koristi za upalna stanja kože.

Posebno kod atopijskog dermatitisa, intertriginoznog dermatitisa, u lečenju akni, rozacee, perioralnog dermatitisa, perlehe, herpes simpleksa, seboroičnog dermatitisa itd. Na tržištu postoji mnogo kozmetičkih i dermokozmetičkih proizvoda koji sadrže cink u raznim kombinacijama. Sami proizvodi mogu biti u obliku gustih pasta, krema, losiona, emolijenata itd. Cink deluje na kožu tako što sprečava razvoj bakterija, čisti pore, deluje protivupalno i smanjuje crvenilo. Da bi se pojačalo njihovo dejstvo preparatima se često dodaju bakar, ovas i dr. Losioni sa cinkom su veoma efikasni u lečenju seboroičnog dermatitisa vlasišta jer se mogu primenjivati svakodnevno i neograničeno. Kod kožnih oboljenja koja se često ponavljaju kao što su pelenski osip ili crvenilo u naborima kože, kreme sa cinkom su veoma efikasne. Oni smanjuju upalu i sprečavaju vlagu i iritaciju kože. Cink u kremama ima i fotoprotektivni efekat, koji se primenjuje u proizvodima koji se nazivaju mineralni zaštitni faktori, jer cink ostaje na površini kože i odbija sunčeve zrake. Ovakvi preparati su namenjeni osetljivoj koži, dečijoj i koži alergičnoj na sunce.

Evo kako treba negovati područje pazuha

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake