Luka Trikić, koosnivač američko-srpskog startapa „Connect The Dots“, koji je do sada prikupio 20 miliona dolara investicija i ima preko 60 zaposlenih u Srbiji. Trikić je takođe bio deo konferencije „Biznis priče“, koja je po prvi put održana u Novom Sadu, a on je za NS Uživo govorio o veštačkoj inteligenciji koja je u poslednjih nekoliko meseci jedna od glavnih tema, a polemiše se i o strahu da će zameniti ljude na nekim poslovima.
„Veštačka inteligencija se primenjuje na svim problemima gde se primenjuje i opšta inteligencija. Ona može da se koristi u bilo kom poslu i u bilo kojoj situaciji, ali mesta na kojima se trenutno najviše upotrebljava jesu “copywriting”, marketing, softversko inženjerstvo, programiranje, kao i u kreativi, pa čak i u novinarskoj profesiji. To konkretno znači da bi ChatGPT mogao sam da intervjuiše bilo koga i da postavi dobra pitanja. Jednom prilikom sam rekao, naravno u šali, da je ChatGPT duhovitiji od nekih ljudi, ali to se odnosilo na one ranije eksperimente kada se kompjuter pokazao boljim u mnogim stvarima nego prosečni ljudi“ – objašnjava Trikić.
Prosečan čovek u prosečnoj državi postajaće sve efektivniji
„Za ono za šta nam je trebalo osam sati, trebaće nam u budućnosti sat vremena. On će vam pomoći i većinu posla će uraditi za vas, a vi ćete biti tu da na kraju samo proverite. Kako budemo postajali sve efektivniji u našem poslu biće potreban jedan čovek, umesto recimo dva, da obave isti. Iz tog razloga će se taj drugi čovek, koji je višak, vratiti na tržište rada. Međutim, u jednom trenutku će veštačka inteligencija prevazići ljudski rod i preuzeti sve poslove. U tom slučaju će se morati uvesti određeni bazični prihodi svim građanima jer neće biti posla za njih, sve i da hoće da rade. Mi ne znamo da li će se to desiti za pet ili deset godina, ali u tom smeru se svakako ide“ – objašnjava naš sagovornik i dodaje:
“ Verujem da će sve to doneti više dobra nego zla, da će životni standard porasti, a da ćemo od tih prihoda koje pravi veštačka inteligencija svi puno bolje živeti.“
Trikić u svojoj firmi već četiri godine primenjuje veštačku inteligenciju, a ona im pomaže u mapiranju, odnosno u povezivanju što većeg broja ljudi, kroz upoznavanje. Oni mapiraju određene ljude i prosleđuju to svojim korisnicima kako bi im olakšali da stupe u kontakt sa određenim advokatom, doktorom i slično. On je takođe dodao da je ključ uspeha u upornosti i hrabrosti, a ukoliko je to potrebno, važno je krenuti u nepoznato.
Turistička ponuda Srbije na sajmu turizma u Istanbulu 12. do 15. aprila
Preuzmite android aplikaciju.