Početna > Život i stil
Život i stil

Četiri pogrešne odluke kada dete ima temperaturu

O povišenoj temperaturi govorimo kada izmerena temperatura ispod pazuha prelazi 37,2 stepena, u uhu 37,5 stepeni i u zadnjici 38 stepeni.
Foto: Pixabay/ ExergenCorporation

Meri se u mirovanju, najmanje dva sata posle poslednjeg obroka, dok se detetu ne preporučuje davanje toplih napitaka.

Povišena telesna temperatura je znak da se telo bori sa bolešću. Učite iz grešaka drugih roditelja i nemojte donositi sledeće pogrešne odluke kada vaše dete ima temperaturu:

Ne pokrivajte bebu toplim ćebadima, jedna od najvećih grešaka roditelja je da pokriju bebu kada temperatura tela raste

Zbog simptoma kao što su hladne ruke i stopala, drhtavica, jeza i groznica u glavi, roditelji žele da zaštite dete tako što će se toplo oblačiti ili pokrivati toplim ćebetom.

To ne treba da radite, jer na taj način podstičete rast telesne temperature i možete izazvati opekotine u telu deteta.

Umesto da ga pokrijete i toplo obučete, uradite suprotno, skinite dete iz tople odeće, ponudite mu čašu vode da pijucka, dajte mu sirup ili supozitorije protiv temperature, istuširajte ga ili kupajte mlakom vodom, a zatim nežno tapkajte osušite ga vlažnom kožom peškirom i presvucite ga u prozračnu pamučnu odeću i pokrijte laganim ćebetom ili čaršavom.

Postavite ga blizu sebe gde možete da ga nadgledate, prostorija treba da bude prethodno provetrena i da ima temperaturu od oko 20 stepeni.

Nakon gutljaja, ponudite mu čaj, vodu ili sok na nekoliko minuta i redovno mu proveravajte i merite temperaturu tela.

Ne stavljajte alkoholne obloge na kožu deteta – naše bake su govorile da se visoka telesna temperatura može sniziti alkoholnim oblogama.

Pa na noge deci stavljaju krpe natopljene rakijom. Nemojte to činiti, jer alkohol može izazvati neprijatne reakcije i crvenilo na koži deteta, a istovremeno može da se upije u telo deteta kroz kožu i izazove dodatnu toplotu u telu.

Nemojte davati detetu acetilsalicilnu kiselinu – roditelji koji ništa ne sumnjaju mogu dati acetilsalicilnu kiselinu detetu sa virusnom infekcijom respiratornog trakta ili varičelom u pokušaju da spuste temperaturu i puste ih da odu u san, što može prouzrokovati nepopravljivu štetu.

Kod dece i adolescenata acetilsalicilna kiselina može izazvati takozvani Rejev sindrom.

Ovo retko, akutno, po život opasno stanje manifestuje se ponavljanim povraćanjem, sa povećanjem serumskih transaminaza i manjim poremećajem funkcije gastrointestinalnog, posebno jetrenog, kasnije se mogu javiti poremećaji svesti sa konvulzijama i edemom mozga.

Ne dozvolite da vas obuzme panika – u panici ljudi često reaguju pogrešno. Ne dozvolite sebi da paničite kada je u pitanju zdravlje vašeg deteta.

Pre nego što bilo šta uradite, pozovite pedijatra svog deteta i zatražite savet. Ako ste naloženi na pregled, nemojte bezglavo žuriti u ambulantu, već prvo dajte detetu supozitorije ili sirup za povišenu temperaturu, a sa sobom obavezno ponesite flašu vode ili nezaslađenog čaja.

Može se desiti da morate dugo da čekate na svoj red, da slučajno upadnete u saobraćajnu gužvu na putu ili slično, što može ugroziti zdravlje vašeg deteta ukoliko se o njemu ne brinete kako treba.

Roditelji ipak imaju favorite među decom: Rezultati pokazuju da su mlađa deca više pogođena

Preuzmite android aplikaciju.