Стручњаци објашњавају шта се дешава у организму када се често будите непосредно пре аларма.
Ваш телесни сат реагује на рутину, постајући ефикаснији када сваке ноћи идете у кревет у исто време и будите се у исто време сваког јутра.
Прилично је изненађујуће да наша тела могу да осете време док смо у дубоком сну – али како то тачно функционише?
Па, наше тело контролише клупко нерава познато као супрахијазматско језгро, које се налази у средини мозга. Нерви играју виталну улогу у контроли нашег крвног притиска, телесне температуре и што је најважније у откривању ове научне мистерије, нашег осећаја за време.
Супрахијазматично језгро такође може да одлучи када се осећамо поспано, а када смо потпуно будни, тако да знате кога да кривите када желите да одспавате упркос томе што сте ноћ раније спавали осам сати. Ваш телесни сат реагује на рутину, постајући ефикаснији када идете у кревет у исто време сваке ноћи и будите се у исто време свако јутро.
Протеин који се зове ПЕР је такође веома важан у овој ситуацији јер регулише ваш циклус спавања и буђења. Нивои протеина ће расти и падати током дана, достижући врхунац увече, а најнижи ноћу. Низак ниво овог протеина ће довести до ниског крвног притиска, чинећи нас уморним и поспаним.
Научници кажу да ако се држите доследног распореда спавања, ваше тело ће научити да се прилагоди и повећа нивое ПЕР-а непосредно пре него што се аларм огласи. Кажу да се ово повећање обично дешава око сат времена пре него што се аларм огласи, јер ослобађамо хормоне стреса.
Када се нисте пробудили пре аларма, то може бити поприличан шок и као резултат тога може изазвати стрес за ваше тело. Да бисте то избегли, ваше тело производи ПЕР раније током ноћи – и зато се можете пробудити неколико минута пре него што се аларм огласи.
И док вам је сада вероватно јасније зашто се будимо пре него што се аларм огласи, за оне који се муче како даутону у сан, војни начин спавања би могао да функционише. То је метода која је први пут поменута 1981. године у књизи Лојда Винтера Релак анд Вин: Championship Performance, а подразумева смиривање тела и постепено опуштање. Наравно, уз тело је важно и „ослободити“ ум од било каквог стреса.
Преузмите андроид апликацију.