Čenej je prigradsko naselje u blizini Novog Sada poznato kao mesto čiji stanovnici uživaju pravi mir. Mesto je najpoznatije po aerodromu, brojnim salašima koji se tu nalaze, ali i domaćinskoj atmosferi koja se zatiče u ovom mestu.
Čenej – mesto sa više sinonima
Čenej se nalazi nalazi između Novog Sada, Bačkog Jarka, Siriga i Kisača. Od centra Novog Sada udaljen je 17 kilometara, odnosno 23 minute vožnje autom. Čenej je pretežno naseljen Srbima, zatim Slovacima, Mađarima i Hrvatima. Naselje se pretežno bavi poljoprivrednim delatnostima, iz čega je kasnije razvilo turističko-ugostiteljska delatnost te je tako sada mesto na kome niču brojni salaši u kojima se ne samo proizvodi hrana, već i služi.
Da je trenutno reč „salaši“ glavna odrednica za Čenej pokazuje i njihov broj, ali i brojni gosti koji ih posećuju. Domaćinska atmosfera uslužena svim građanima, ne samo Novog Sada, jedna je od omiljenih kada je reč o putovanju na ovu stranu.
U Čeneju se nalazi danas veliki broj salaša poput: Brkinog salaša, Pajinog salaša, Dedinog salaša, Mitinog salaša…
Pored salaša, priču u ovom mestu priča i čenejski aerodrom koji je otvoren 14. juna 1953. godine. U sklopu ovog aerodroma nalazi se Aero-klub „Novi Sad“. Aerodrom nije u funkciji, ali je prema urbanizacionom planu predviđeno da se ovaj nekada čuveni aerodrom preuredi i postane opet sinonim za vazduhoplovstvo u Novom Sadu.
Život u Čeneju
Čenej je mesto koje danas ima nešto više od 2000 stanovnika. Njegov broj bi mogao da, usled širenja grada, u narednim godinama poraste jer se u ovom mestu nalazi sve neophodno za život.
Čenej ima jedan državni vrtić pod nazivom „Lasta“. U neposrednoj blizini vrtića nalazi se i Osnovna škola „Ivan Gundulić“. Škola ima adekvatne uslove za rad sa decom i nalazi se u relativno novim prostorijama.
Pored vrtića i škole, tu je i Mesna zajednica „Čenej“, kao i pošta.
Crkva Svetog Duha je pravoslavni hram koji se nalazi u centru mesta. U istorijskim spisima se prvi put pominje u 19. veku, s time da se smatra da je Crkvai starija od 1835 godine.
Čenej ima i razvijen sportski život. Tu je fudbalski stadion, ali i Amatersko kulturno-umetničko društvo „Čenej“ u kome svi stanovnici mogu da zaigraju.
Pored salaša, ovde se nalaze i brojni restorani, prodavnice, ali i spomenici koji u ovom mestu datiraju iz vremena nakon Drugog svetskog rata.
Begeč – naselje poznato po prirodi, ali i po jednoj vrsti povrća (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.