Početna > Biznis
Biznis

Cene nafte na najnižem nivou od decembra 2021.

Cene nafte su pale danas na najniži nivo od decembra 2021. zbog talasa nemira u Kini koji je pogodio apetit investitora prema rizičnoj imovini i pomutio izglede u vezi s potražnjom energije, pojačavši stres na ionako nestabilnom globalnom tržištu sirove nafte.
Foto: Unsplash/zburival

Međunarodno referentna nafta Brent pala je za 2,53 dolara ili za 3,03 posto na dnevnom nivou, na 81,10 dolara za barel, na trgovanju do 11:37 časova po našem vremenu, prema podacima sa portala oilprice.com koji prati kretanje cena u realnom vremenu.

Američka WTI nafta je potonula za 2,25 dolara ili za 2,95 procenata na 74,03 dolara po barelu.

U Kini su tokom vikenda izbili masovni protesti zbog strogih antikovid mera širom zemlje, uključujući demonstracije u Pekingu i Šangaju, što je podstaklo rasprodaju na tržištu nafte na početku ove nedelje, izveštava „Blumberg”.

Novo povlačenje cena nafte dolazi nakon višenedeljnog pada izazvanog znacima privrednog usporavanja Kine i odluke Evropske unije o ograničenju cene ruske sirove nafte, koja će, kako se čini, imati minimalan uticaj na trgovinu.

Špekulanti su značajno smanjili ulaganja u naftu, pri čemu su prošle nedelje objavili šesto najveće smanjenje neto dugih pozicija za Brent naftu.

U narednim danima će na tržištu verovatno biti prisutna veća volatilnost cena u iščekivanju sastanka grupe OPEK+ o sledećem nivou proizvodnje.

Podaci sa kineske društvene mreže Baidu pokazuju da je saobraćaj u najvećim kineskim gradovima jutros naglo opao, pri čemu je u glavnom gradu Pekingu promet bio za 45 odsto manji nego pre godinu dana, dok je u Guangdžou bio manji za 35 odsto, preneo je Tanjug.

Procenjuje se da bi kineska potražnja za naftom u ovom kvartalu mogla u proseku da iznosi 15,11 miliona barela dnevno, što je manje u odnosu na 15,82 miliona barela dnevno godinu dana ranije, prema američkoj analitičkoj kompaniji Kepler.

UN: Prva pošiljka ruskog đubriva krenula iz Holandije u Afriku

Preuzmite android aplikaciju.