Početna > Biznis
Biznis

Cene jagnjećeg i prasećeg pečenja gotovo se izjednačile

Koliko mora da košta tovljenik, ako je prase već 500 do 600 dinara po kilogramu, pita jedan od poljoprivrednika zabrinut zbog naglog skoka u poslednjih mesec dana. Taj neočekivano visok rast cena dogodio se mnogo pre Uskrsa, kada tradicionalno očekujemo poskupljenja.
Foto: Unsplash/theandersons

Na brojnim poljoprivrednim forumima u Srbiji najveća potražnja je upravo za prasićima – jer ih nema, tvrde proizvođači. Primetno je i da se na internetu trguje po višim cenama jer prema podacima Sistema tržišnih informacija Srbije dominantna je cena prasadi, na stočnim pijacama, protekle sedmice bila je od 420 do 430 dinara.

Još jedan od pokazatelja da ćemo jesti skupo svinjsko meso i u narednom periodu je i iznenađujuća situacija da se u pojedinim pečenjarama u Srbiji izjednačila cena jagnjećeg i prasećeg pečenja – na 2.200 dinara po kilogramu. U beogradskim radnjama jagnjeće meso s ražnja i dalje je samo za desetak odsto skuplje. U supermarketima za kilogram svinjskih čvaraka treba izdvojiti i do 2.500 dinara, a za svinjsku pečenicu – 3.500.

„Već za koji mesec na tržištu će i sa tovljenicima biti ista situacija kao i sada sa prasićima“ komentarišu proizvođači mesa.

Generalni pad količine mesa u maloprodaji industrija očigledno pokušava da nadomesti većom proizvodnjom profitabilnijih suhomesnatih proizvoda. U frižiderima supermarketa čini se da nikada nije bila raznovrsnija ponuda, ima dosta i uvozne robe a cene su izuzetno visoke.

„Činjenica je da imamo neobičnu situaciju na tržištu. Generalno je sve poskupelo i nema naznaka da će doći skoro do nekog drastičnijeg pojeftinjenja. Videćemo posle Uskrsa, tada će biti jasnije i na kom nivou će se formirati cene na evropskom tržištu“ rekao je Vukoje Muhadinović iz Industrije mesa „Topola”. Svemu je, naveo je, prethodila afrička kuga koja je desetkovala broj svinja na svetskom tržištu, usledilo je gašenje farmi zbog nerentabilne proizvodnje, a što je dovelo do toga da je svinjetina skupa i u Evropi. A Srbija reaguje na ovakve okolnosti.

„Prasad je trenutno skupa, ali to je samo manji deo koji ulazi u ukupni trošak proizvođača. Ako se nastavi ovako drastičan i neplaniran pad cena žitarica to će pojeftiniti proizvodnju u narednom periodu. Stočari, kako trenutno stvari stoje, mogli bi bolje da prođu, ali za ratare je ova situacija ravna katastrofi“ objasnio je naš sagovornik.

Nema mnogo naznaka da bi potrošači pojeftinjenju svinjskog mesa mogli da se nadaju pre jeseni.

Mali povodom ocena Gorana Radosavljevića: Vaša vlast nam pojela 10 godina života

Preuzmite android aplikaciju.